Kredi kartı borçlularının artması

Son dönemlerde, kredi kartı kullanımının artmasıyla kredi kartına borcu olan insanlarda çoğaldı. Önceden bankalar kredi kartını verirken daha zor şartlar altında verirken, şimdilerde anında kredi bile çıkartmaktalar. Bu durum maalesef, artan bankaların kendilerine müşteri çekme odaklı olmasından kaynaklanıyor.

Birde öyle bir şey var ki, kredi kartı alırken bile limit belli bir oranda kalmıyor maalesef. İlk defa kredi kartı alıyorsanız, asgari ücretli olsanız dahi en üst limit 4 bin lira olmakta. Düşünün. İlk defa alıyor olduğunuz zamanki kredi kartının en üst limiti. Yani bu tutara kadar limit veriyorlar. Asgari ücret dahilinde çalışan birisine bu tutarı vermek, milleti kendine borçlu bırakmaktan başka bir şey değildir. Zira, ülkemizde de 30 milyonu aşkın kredi kartı borçlusu bulunmakta. Artık kullanmasını mı bilmiyoruz yoksa bedavaymış gibi bir algı mı yaratılıyor onu da anlamış değilim. Zoraki kullananlar dışında, aldığı veya gittiği kafelerde herşeye kredi kartı çektiren gençlerde mevcut. Ev geçindirmeyen, evli olmayan gençlerde bunun içinde. Ödemesini günü gününe yapanlar elbette var. Ama 30 milyonu aşkın kredi kartı borçlusu da, ülkemizde ekonomimizi bilmediğimizin bir göstergesi diyebiliriz.

Kredi kartı borcu yasal takibe giren vatandaşımızın sayısı 2019 yılının mart ayında 193 bin 389 kişiye çıkmış durumda. Bu sadece 2019 Mart ayı sayıları. Kendi hayatımızı mahvettiğimiz yetmiyormuş gibi ödemediğimiz takdirde çocuklarımıza kalmakta bu borç. Tabi reddi miras yaparlarsa ancak kurtulabiliyorlar. Borçlu sayısı bu kadar artmışken neden hala kredi kartı kullanmakta ısrar ediliyor. Peki, kapatmak için neden uğraşılmıyor. Ek gelir elde edilebilecek o kadar şey varken neden kendimizi birazcık sıkıp kurtulmuyoruz şu illetten. Sonra neden paramın bereketi yok diye sızlanırsınız. Niye olsun. Ödediğiniz o kredilerin faizleri de haram çünkü. Helal lokmanıza haram bulaştırırsanız paranızın bereketi de olmaz…

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478