Üniversite öğrencilerinin okuyabilmek için çalışmak zorunda kalmaları

Günümüzde de birçok öğrencinin yaptığıdır aslında. Hem okuyup hem de çalışmak zorunda kalmaları. Birçok öğrencinin aile olarak maddi durumları pek iyi olmadığı için üniversite okuyamıyor bile. Okusalar da çok sefillik çekerek okulunu okumaya çalışıyor. Yeterli maddiyat bulamadığı zamanlarda okulu bırakıyorlar.

Ailesinin durumu olmayan veya yetiştirme yurtlarında büyümüş olan üniversite öğrencilerinin, içlerinde bazıları devletten burs alabiliyor, bazıları alamıyor. Gerçi alsalar bile günlük hayat telaşesine karşı aldıklarını yetiremiyorlar maalesef. Öğrenci diye ücretini vermeyen iş yerleri olabiliyor. Çalışmak zorunda kalan öğrenciler yeni bir iş bulana kadar zor günler geçirebiliyor. Hatta zor zamanlar. Şuan günümüz ekonomisinde zaten işsizlik oranı da arttığı için öğrenciler kendi ders saatleriyle çakışmayacak yarım gün işleri daha zor bulur hale geldi. Yarım gün iş arayanların çoğu belli saatler arasında eleman arayan işletmelere döndü. Aslında en çok destek vermemiz gereken lise ve üniversite okuyan gençlerimiz olması gerekirken, öyle bir hale gelmiş ki millet; bunlarda para vardır, ailesi gönderiyordur diyerek daha fazla para çarpmanın peşinde olan esnaflar var. İşte sırf bu yüzden ve okuldaki gerekli malzemelerini maddiyatsızlıktan dolayı alamadığından okulu bile bırakıyorlar. Belki geleceğin, yapacağı mesleğin en iyilerinden birisi olacaktı o okulu bırakan öğrenci.

Başka şeylere bulduğumuz paraları keşke öğrencilere burs olarak verebilseniz. En azından durumu yeterli olabilenler. Aylık 100 tl göndermeniz bile bir öğrencinin o kadar büyük kurtarıcısı oluyor ki. Yani öyle sanıldığı gibi çok büyük meblağlarla (para/burs ne derseniz adına) vermeniz gerekmiyor illa ki. Yeri geliyor 100 tl yi nereye vermiyoruz. Bir ay içerisinde de bir hafta sonu kahvaltıya gitmeyin, bir akşam arkadaşlarınızla takıldığınızda hesabı siz ödemeyin. Ödemeyin ki, bir ay için bile olsa vereceğiniz o 100 lira 200 lira bir öğrenci için geleceğini daha rahat inşa ettirebilsin. Unutmayın… Onlar bu ülkenin geleceği, sesi.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478