Eşine yardım erkeklere kılıbık denilmesi

Gelelim, en can alıcı konuya. Nedense ülkemizde eşlerine yardım eden erkekleri hep kılıbık olarak nitelendirir diğer erkekler. Hâlbuki durum öyle değil.

Birçok erkek, toplumumuzda yaratılan algıya göre eve gelince hiçbir iş yapmaz, eve gelince alır televizyon kumandasını, açar televizyonunu açar televizyon izler. Eşinin kendisine hizmet etmesini bekler. Kadın tabiiki bazı şeyleri yapar. Ama bütün herşeyi de kadından beklememek gerekiyor. Tamam, insanız, hayatımızı idame ettirmek için çalışıyoruz. Gün içinde fazla yorulmuşuzdur. Birşeyler isteriz. Bunu, eşine köle gibi davranmadan yapman gerekiyor. “o benim eşim, yapacak tabi!” değil. Madem evdeki işlerini yaptıracaktın, tut bir hizmetçi, hizmetçi de aynısını yapıyor. Gün içinde eşinizde evin içinde uğraştığı işlerden dolayı da yorgun düşebiliyor. Mesela kadınlar dip köşe temizliğe girebiliyor. Yemek yapmayı unutabiliyor ya da basit yapılabilecek yemekler yapıyor. O da yemek yapmadı olmasın diye. Şimdi siz buna “bütün gün evde ne yaptın?” derseniz, kusura bakmayın siz eş olmayı becerememişsiniz. Siz evinize aldığınız hizmetçiyi nikâhınıza almışsınız. Bazen öyle zamanlar gelir ki, eşiniz bir hasta olur, ne yapacağınızı bilemezsiniz. Yine eşiniz bir şey yaparken ucundan tutun bir işin. Mesela sofra mı kuruluyor. Masaya konacak bir şey var mı deyin. Sofraya bir tabak götürmeniz, sofradaki sürahiyi bile sofraya götürmeniz bile çok büyük destek. Hele hamilelik dönemi ve çocuk doğduktan sonra ilk 5-7 yıl… Çünkü her ne kadar anne ile bağları güçlü de olsa, babanın da sevgisine ve ilgisine ihtiyaç duyar çocuklar. Bu süre zarfında gösterdiğiniz sevgi ve ilgi ileriki dönemlerde de çocuğunuza olan bağlılığınızı arttıracak, bir anneninki kadar güçlü bağlarınız olacak.

O yüzden eşinize karşı yaptığınız her şey ve her söz, ileriki dönemlerde size büyük dönüş sağlayacak. Boşuna dememişler ne ekersen onu biçersin diye. Karşı tarafa nasıl davranırsan, bir süre sonra karşı tarafında sana olan tavrı hemen hemen sizinkiyle aynı olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478