Türkiye’de yeni vakalar ve yeni ölümler! Cumhurbaşkanından yeni paket devreye giriyor!

Geçtiğimiz günlerde ülkemize giriş yapan virüs, artık toplumu korkutmayı başarıyor. 17 Mart gecesi sağlık Bakanımız Fahrettin Koca yaptığı basın açıklamasında vaka sayısının 98’e ve bir yeni ölüm olduğunu söylemişti. 18 Mart saat 20:30 Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ve Ülkemizde test sonuçları genellikle akşam belli olduğu için yeni vakaları ve ölümleri öyle öğrenebilmekteyiz. 20:30 WHO verilerini güncellediğinde ülkemizde vaka sayısının 191’e çıktığını ve yeni bir ölüm görülerek toplamda 2 vatandaşımızı kaybettik. Bakanımız ise bunu Twitter üzerinden duyurdu ve hayatını kaybeden hastamızın ise 61 yaşında erkek olduğunu öğrendik. Öğrendiğim bir bilgi ise bu kişini emekli olmuş askeri bir personel olduğunu öğrendim.

Günlük vaka sayısı artacağı için yakın bir zamanda ilk 10’da yer alacağımızı düşünüyorum. Ayrıca Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu süreçte esnafa ve çeşitli paketler sunarak vatandaşlarımızın biraz daha rahatlamasını sağlayacak.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi

 • COVID-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağını söyledi.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğini söyledi.
 • Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleneceğini söyledi.
 • Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğini söyledi.
 • Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğini söyledi.
 • 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğini söyledi.
 •  Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.
 • Asgari ücret desteğini devam ettireceğini söyledi.
 • Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğini söyledi.
 • Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağını söyledi.
 • En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükselteceğini belirtti.
 • Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlayacağını belirtti.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırdıklarını belirtti.

Umarım kısa süre içerisinde bu durumdan kurtuluruz yoksa ciddi anlamda ekonomik kriz yaşanabilir ve hasta, ölü sayısı çok ciddi sayılara yükselebilir. Herkesin evlerinden gerekmediği sürece çıkmamasını ve kalabalık ortamlarda fazla durulmamasını hatta hiç girilmemesi gerektiğini söylüyor ve maske takmanın zorunlu olmadığını belirtmek isterim. Maske sizi kısa 15dk korur hayatınızı riske atmayın lütfen.


19 Mart 23:54

Sağlık Bakanı Fahretin Koca’nın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada vaka sayısının 359 çıktığını ve ölen hasta sayısının 4 çıktığını belirtti. 1981 test uygulandığını ve 168’inin pozitif çıktığını söyledi. Ayrıca son hayatını kaybeden hastanın 85 yaşında bir kadın olduğunu söyledi.

1 günde 168 hasta ve 2 ölü olarak şu anda ülkemizin en büyük artışı oldu. Umarım ilerleyen günlerde bu oranlar katlanarak artmaya devam etmez.

20 Mart test sonuçları akşam saatlerinde belli olacak umarım vaka sayısı 500 çıkmaz ölende 5’i görmez. Aman dikkat edelim #EvdeKal çağrısına uyalım.
 • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478