Rusya’dan COVID-19 virüsünün ilk mikroskobik resmi yayınlandı!

Covid-19 can almaya devam ederken Rusya’da ki bilim adamları mikroskobik olarak görüntülenen corona virüsünün resmini yayımladılar. Bilim adamlarının ifadelerine göre bir tanecik partikülün boyutunun yaklaşık olarak 100-120 nanometre olduğunu belirttiler.

Bu virüsün resmini yakalayan cihazlarının adı ise JEM-1400.

21 Mart saat 08:31 verilerine göre:

283,729 toplam vaka sayısına ulaştı ve 178,333 aktif vaka bulunmakta. Ülkemizde ise aktif vaka sayısı 661, 9 vatandaşımızda hayatını kaybetti. Dünyada ise 11,832 hayatını kaybeden oldu. Ayrıca durumu iyi hale gelen ve taburcu edilen toplam hasta sayısı 93,564 çıktı. Fakat bu virüs nasıl bir şeyse, testi pozitif çıkıp ve tedavi uygulandıktan sonra negatif çıkıyor ve taburcu ediliyor hasta fakat o kişi hala virüsü taşıyor ve aynı şikayetlerden tekrar hastaneye başvurduğundan testi tekrar pozitif çıkıyor. Kısaca tam bir tedavisi bulunmuyor bu sebepten 93,564 sayısı oldukça fazla olsa dahi o rakamda düşmeler yansıtılmıyor çünkü tekrar hasta sayısı var. 186 ülkeyi etkisine alan bu virüs şu ana kadar görülmüş virüslerin en tehlikelisi olduğu düşünülüyor. Veba kadar veya sars ile mers gibi ölüm şiddeti fazla değil ancak virüs mutasyona uğramaya devam ettikçe daha da tehlikeli olacağını söylüyor yetkililer.

Bugün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca umarım Twitter üzerinden yapacağı açıklamada vaka sayısının az olduğunu ve ölen kişi olmadığı söyler. Temennim o yönde. Ancak her geçen gün testlerin arttırılacağını söylediler yani ne kadar çok test olursa o kadar fazla pozitif sonuç demek 🙁

Bu gidişle sokağa çıkma yasağı ve bazı büyük şehirlerin karantinaya alınması gibi hususlar ileri ki zamanlarda gündeme gelebilir. Bir çok vatandaşımız sokağa çıkma yasağı getirilsin istiyor fakat öncelikle gelirse, ekonomimizin buna hazır olduğunu sanmıyorum ve bu yasaktan çok, herkesin #EvdeKal çağrısına uyması temennim.

Sağlıklı kalmak için #EvdeKal!

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478