Corona virüsünden dolayı her geçen gün yeni işletmelerin kapatılması

Çin’in wuhan kentinde yayılmaya aşlayan ve aralıktan bu yana dünyayı etkisi altına alan corona virüsü, birçok ülkede dikkat edilmediği için görülmeye başladı.

Yakın zamanlarda da ülkemizde corona virüsü görülmeye başlandı. İlk görülen vakalar bir elin parmaklarını geçmezken, birkaç gün önce yurt dışından getirilen Türk vatandaşlarına uygulanan testler sonucunda vaka sayısı 670’e, ölü sayısı ise 9’a çıkmış oldu. Tabi bu zamana kadar sağlık bakanımız Fahrettin Koca’nın, başından beri yürüttüğü adımlar sayesinde ilk önce okullar ve üniversiteler tatil edildi, daha sonra ücretsiz kurslar, ehliyet kursları, tiyatro gibi sosyal etkinlikler, süper lig maçları gibi insanların bir arada bulunduğu kurum ve kuruluşlarda ertelemeler yaşanmaya başladı. Sonraki zamanlarda bu virüsün gençler arasında ölümü en düşükken, taşıyıcı olmamak adına gençler evlerine çekildi. Tabi bunların yanında bazı büyük mağazalar kendilerini yavaş yavaş dükkanlarını kapatmaya başladı. Buna öncülük eden kurumsal firmalar strabucks, boyner, ykm, mudo gibi öncü firmalar. bunların arkasından, mavi, Vakko, LC Waikiki, Beymen, Kiğılı, Network, Karaca, Yargıcı, Marks & Spencer, GAP, Samsonite, İpekyol, Tumi, B&G, Faik Sönmez, Efor, Mudo, Roman, Twigy, Twist, Machka, Avva, Altınyıldız ve Lufian gibi birçok marka dükkanlarını geçici bir süreliğine kapattı. Bugün aldıkları karardan ötürü, Turkcell, Vodafeone ve Türk Telekom mağazalarının, avm’lerde bulunan mağazaları geçici süre kapanacak, cadde veya yol üzerinde olan dükkanları da pazar günleri hariç gün içinde saat 12 ile akşam 18.00 saatleri arasında çalışma sağlayacaklarını bildirdiler. Yine bugün açıklanan bir bilgiye göre, bugün kuaförler, berberler ve güzellik merkezleri saat 18:00 itibariyle geçici bir süre kapatıldı.

salgının bu kadar çabuk yayıldığı zamanlarda böylesine hareketleri görmek baya sevindirici. bu arada, herşeyi devletten beklememeli, bu zamanlarda dışarı çıkmayın çağrısı yapıyorlarsa, olası bir artışı ve ölümleri engellemek içindir. yasağı kim dinler, ben yine çıkarım dışarı derseniz, kendi canınızın bir kıymeti olmayabilir ama sizin bulaştırdığınız bir virüs nedeniyle insanlar ölmeye devam edebilir. Bu ölümleri en aza indirmemiz gerekir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478