Salgın hastalık ve çocuk psikolojisi

Çocuklar her şeyin farkında

Bugünlerde hepimizin gündeminde aynı şey var; covid-19 ve yüksek bulaşıcılık riski… Yazılı ve görsel basında sürekli bu konuda haberler dönüyor, nasıl korunabileceğimiz konusunda tavsiyeler veriliyor, aile ve arkadaş toplantılarında bu konudan bahsediliyor. Vaka sayıları, ölüm sayıları, karantina koşulları, takibi yapılan muhtemel hastalar…

Bizler bu konulara kendimizi kaptırmışken çocuklarımızın mevzudan uzak kalması mümkün değil. Üstelik çocuklar etraflarında olup bitenler konusunda öyle duyarlılar ve algıları o kadar açık ki mutlaka duyuyor, öğreniyor ve etkileniyorlar…

Salgın hastalık haberleri konusunda çocuklara nasıl davranılmalı?

Bu konuda yaş gruplarına göre farklılıklar olsa da genel olarak yapılması gerekenler şunlardır.

. Her şeyden önce kendimiz bu konuda doğru kaynaklardan doğru bilgiler edinmeliyiz. Sosyla medyada ya da çevremizde dönen abartılı söylemleri bir tarafa bırakıp işin uzmanlarına kulak vermeliyiz.

. Çocukların konu ile ilgili öğrenmek istedikleri konularda konuşmalarına izin vermeli, hatta teşvik etmeliyiz. Sorularına net ve açık cevaplar vermeliyiz. Sorduklarından fazlasına girmeden, konuyu dallandırıp budaklandırmaktan da kaçınmalıyız. Tabii yaşlarına uygun şekilde konuşmak da lazım.

. Konuyu normalleştirmeliyiz. Kendimiz panik belirtileri gösterirsek çocuklar da korkacaktır. Endişeli tavırlarımız çocuklarda da endişeye yol açacaktır.

. Güven vermeliyiz çocuklarımıza… Hastalık riskine karşı korunma yöntemlerinin olduğunu, etrafındaki büyüklerinin kendisini korumak için ellerinden geleni yapacağını hissettirmeliyiz. Hayattaki önceliğimiz zaten yavrularımız değil mi?

. Diğer zamanlara göre çocuklarımıza biraz daha fazla zaman ayırarak sevgimizi hissettirmeliyiz. Çoğumuz artık  evde daha çok zaman geçirdiğimize göre onlarla birlikte yapılacak aktiviteler bulabiliriz. Birlikte oyun oynamak, kitap okumak, daha büyük çocuklarla birlikte belki birlikte film izlemek düşünülebilir…

. Çocuklarımızın hayat düzenlerinin değişmesinin olumsuz etkilerinden sıyrılmaya çalışalım. Mesela okula giden çocuklarımızın okuldan tamamen kopmaması için uygun kaynaklardan çalışmaları konusunda yardımcı olabiliriz. Hatta belki günün belli saatlerinde okuldaki gibi ders programları yapılabilir.

. Ev işlerine çocuklarımızı da dahil edebiliriz. Kendilerini ailenin bir parçası gibi hissetmelerine yardımcı olacaktır birlikte bu tip işleri yapmak. Ayrıca çalışmak kafalarını dağıtacak, olumsuzlukları düşünmelerine engel olacaktır. Ve tabii ki yaşlarına ve kişiliklerine uygun başka meşgaleler bulmak da doğru bir yaklaşım olacaktır.

.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478