Korona Virüsü için ülkeler ne kadar bütçe ayırdı?

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Korona Virüsü şu ama kadar 12 bin kişinin hayatına mal oldu. Her geçen gün birçok ülkede vakaların ve ölümlerin artmasından dolayı ülkeler bütçe ayırmaya başladı.

ABD- 1Trilyon Dolar

Amerika Birleşik Devleti korona virüsü ile mücadele etmek için 1 trilyon Dolar bütçe ayırdı. Salgının ülkede aşırı hızlı şekilde yayılmasından dolayı ticari ortakları Kanada ile karşılıklı olarak sınır kapılarını kapattılar. Donald Trump 6 mart günü 7.8 milyar dolarlık acil durumlar için harcanacak bütçeyi onayladı. Bütçe ayıran ülkeler arasında en  büyük paket Amerika Birleşik Devletine aittir.

Fransa- 373 Milyar Dolar

Korana virüsün Fransa’ya yayılmasından sonra Fransa hükümeti şirketlere 327 milyar dolarlık banka kredisinin yanında vergi ve sosyal güvenlik primlerinin erteleneceği söyledi. Fransa’da vaka ve ölümlerin artmasıyla birlikte serbest dolaşma yasaklandı, bir kişi dışarı çıkabilmesi için mazeret belgesinin olması gerekiyor. Fransa hükümeti ayrıca işsiz olanlara 45 milyar euroluk bütçe ayırdı.

Almanya- 614 Milyar Dolar

Almanya insan hakları konusunda gelişmiş ülke olduğundan dolayı korona virüsü ülkeye girmesiyle birlikte bütçe ayırma çalışmalarını yaptı. 15 Mart’ta Almanya Ekonomi Başkanı ilk etapta 614 milyar dolar’lık kredinin hazır olduğunu açıkladı.

İspanya-216 Milyar Dolar

İspanya, virüsle mücadele etmek için ülkede OHAL ilan etti. Başbakan Pedro Sanchez 200 milyar dolarlık bütçe ayırdıklarını söyledi.

İngiltere- 412 Milyar Dolar

İngiltere korona virüsüyle mücadele etmek için diğer ülkelerden farklı yol izledi ama bu yoldan kısa sürede vazgeçti. İngiltere hükümeti, büyük şirketlerden hisse alacak, turizm ve hizmet sektöründe bulunan firmaların vergilerini 2021 yılına kadar almayacak, konut kredisi ödemeleri 3 ay erteleneceğini açıkladı. Bu paketin toplam değeri 412  milyar dolardır.

Diğer ülkelerin ayırdığı bütçeler:

Japonya: 19 Milyar Dolar

Çin: 16 Milyar Dolar

İtalya: 27.3 Milyar Dolar

Güney Kore: 14.2 Milyar Dolar

Kanada: 82 Milyar Dolar

Polonya: 51.3 Milyar Dolar

Birleşik Arap Emirlikleri: 27. Milyar Dolar

Katar: 23 Milyar Dolar

Suudi Arabistan: 13.3 Milyar Dolar

TÜRKİYE: 15.3 Milyar Dolar

Hong Kong: 15.5 Milyar Dolar

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478