Masa başı çalışanlarının dikkat etmesi gereken durumlar

Günümüzde masa başında yapılabilen birçok meslek ve meslek grubu vardır. Memurların bir kısmı, mühendisler, mimarlar vs vs… Zamanlarının çoğunu masa başında ve çoğu zaman hareketsiz bir şekilde geçirmekteler. Peki, masa başında veya hareketsiz geçirdikleri zamanlarda ne yapabilirler, tam da bununla ilgili bir yazı yazmak istiyorum sizlere.

Malum, masa başında veya gün içinde dışarıda iş yapıyorsak çoğu zaman araç içinde, ofiste ayakta çizim yaparken (mimar vs) sürekli bir hareketsizlik hali oluşmaktadır. Bu da insanın kilo almasına, eklem rahatsızlıklarına, göz bozukluklarına gibi birçok rahatsızlığı meydana getiriyor. İşlerin yoğunluğundan dolayı sürekli masa başında, bilgisayara bakarken, çizim yaparken bunlara maruz kalıyoruz. Ama bunları atlatabilmek için mesela bilgisayarda o gün yetiştirilmesi gereken raporlar olabilir, bazı şirket içi yazışmalarından dolayı hareket etmeyi filan unutabilirsiniz. En azından bu gibi durumlarda sürekli oturmaya bağlı bel, omurga hareketi sağlayabilirsiniz ayağa kalkarak. Çünkü otur otur belli bir süre sonra vücut yorulmaya başlar. Nasıl ayakta kaldığımızda belli bir süre sonra ayaklarda yorgunluk oluşuyor, onun gibi. Neyse, sürekli yazı yazdığınızdan dolayı elinizi, bileğinizi dinlendiremeyebilirsiniz ama elinizi yumruk yapıp açarsanız birkaç kere, bir iki kez de bileğinizden çevirirseniz, sürekli aynı pozisyona maruz kalmamış olur bilekleriniz. Evinize giderken toplu taşımayla gidiyorsanız evinize bir tık uzak mesafede inip yürüyebilirsiniz veya kendi/şirket aracınızla geliyorsanız asansörü değil merdivenleri kullanabilirsiniz.

Her ne kadar beden gücüyle yapılan işlere göre rahat gibi gözüke de masa başındaki işler, aslında işin perde arkasını göremiyoruz. Sağlığımıza, nasıl beden gücüyle yaptığımız işlerde doğacak bir zarar varsa masa başı işlerde de hemen hemen aynı durumda. Ara ara bulunduğumuz işten kafamızı kaldırıp 3-5 dakikalık bir hareket aslında çok iyi olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478