Korona Virüsle İlgili Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni tip Korona virüs yani covid-19 olarak da bilinen hastalığın belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte öncelikli olarak bu hastalığa yakalanmamakla aslında tedavi süreci başlamış sayılmaktadır. En başında insanların bu virüse ilişkin hurafe bilgilerden arınması gerekmektedir. Zira sosyal medya üzerinde yayılan yada kulaktan kulağa yayılan bir geçerliliği olamayan bilgiler insanlara psikolojik olarak zarar verdiği gibi bir çok yanlışında ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bireyler kendilerini izole edebilmek amacıyla yetkili kişilerin uyarılarını dikkate alarak zorunlu kalmadıkça dışarıya çıkmamalıdırlar.

Yine bununla birlikte hastalığa yakalanmamak için özellikle el temizliğine dikkat edilmesi gereklidir. Ellerin sabun ve su ile en az 20 saniyeyi geçecek şekilde yıkanması bireylerin sağlıklarını korumak adına oldukça önemli bir durumdur. Elleri yıkarken parmaklarla tırnakların çıkıntılı bölümlerine ve parmak aralarına özen gösterilmelidir. Eğer ortam müsait ise yüzünde bol su ve sabun ile köpüklenerek yıkanması gereklidir.

Yine bunun yanı sıra özellikle etil alkol başta olmak üzere, kolonya gibi içerisinde alkol barındıran dezenfektanlar suya sabuna ulaşamadığımız ortamlarda insanların yoğun olduğu yerlerde kullanılmalıdır. Korona virüsün insandan insana geçmesi sebebi ile insanların birbirleri ile temastan uzak durmaları gereklidir. Eğer kalabalık, halka açık ortamlarda temas edilen yüzeyler varsa ellerin dezenfekte edilmesi mutlak olarak gereklidir.

Dünya üzerinde bu hastalığın en çok etkilediği bireyler nüfusun yaşlı kesimini oluşturmaktadır. Fakat gençlerde de hastalığa yakalanma ve haftalarca yoğun bakımda kalma hatta ölme ihtimali bulunmaktadır. Ama asıl dikkat edilmesi gereken risk grubunu oluşturan yaşlı bireyler bu duruma daha fazla dikkat etmelidirler. Hastalığın belirli bir tedavisi bulunmaması sebebi ile bireylere hastanelerde takviye ilaçlar verilirken bunun yanında da solunun desteğinde bulunulur. Bu sebepten her bireyin kendi sağlığına ve hijyenine dikkat etmesi gereklidir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478