Tıkla Sohbet Et! Arkadaş ve Sevgili Bul! (Siber Zorbalık ve Kandırmaca)

Tıkla sohbet et! Arkadaş ve sevgili bul! Adı altında sanal ortamda özellikle son yıllarda birçok sistem kurulmuş ve bu kurulan sistemlerin birçoğu insanların duygularından beslenerek ceplerini doldurmak amaçlı faaliyet yürüten sistemler olarak çalışmaktadır. Bu tür ortamlar genellikle kurulum amacı olarak kısa vadede insanları etkileyerek faaliyete geçmek amacı ile kurulan duygu, düşünce, fikir paylaşımının yanında aynı zamanda sosyallik de vaat eden sistemler olarak çalışırlar.

Bu sistemler genellikle bakıldığı zaman devlet denetiminde bulunulmayan her türlü yasa dışı faaliyetlerin yürütüldüğü, suç işleme eğiliminde bulunulan ya da bireylerin birbirlerine karşı olabildiğince saldırgan davranışlar sergileyebileceği ortamlar olarak gerçeklikten uzak bir şekilde çalışmaktadır. Özellikle de bu sosyal mecralar üzerinden yürütülen faaliyetler incelendiği zaman denetimsiz ve güvenliğin hiçbir şekilde bulunmadığı bireylerin mahrem bilgilerinin paylaşıma açık bir şekilde ortada kaldığı ortamlar olmasından kaynaklı olarak bireyler üzerinde psikolojik olarak baskı kurmakta ve siber zorbalığa maruz kalmalarına ortam hazırlanmaktadır. Bu durum aynı zamanda toplumun yapısını da bozarak yozlaştırır.

Zaman içerisinde var olan ve sürekli olarak yayılan bu sosyal mecralar aynı zamanda gençler açısından da tehlike yaratmaktadır. Çocukların korunaklı olmayan ya da şifresiz olarak internet ortamında tanıştıkları yeni arkadaş ve yeni sevgili bulma sistemi adı altında paylaşılan görüntüler ve gerçek kişiliğe sahip olmayan organlar yüzünden özellikle de ergenlik döneminde yaşamış olduğu ve gerçek kabul etmiş olduğu bilgi ve kişileri gerçek yaşamlarına taşımaları onlar açısından sayısız zarar barındırmaktadır. Bu durumun yanı sıra bu sistemlerde karşılaştıkları kişi ya da kişiler çocuklara istemedikleri şeyleri yaptırarak onları hem cinsel hem de duygusal yönde sömürmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla yetişkinlerin bu ortamlardan uzak dururken, Ailelerinde çocuklarına güvenli internet sağlamaları gerekir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478