Eğitimde corona engeli

Ülkemizde 11 martta görülen ve 11 marttan sonra katlanarak artan vaka sayılarımız bulunmaktadır. Corona virüsünün ülkemizde görülmesinin hemen ardından insanların toplu bulunduğu birçok kurum, kuruluş ve eğitim kurumunda (halk eğitim kursları, ehliyet kursları, tiyatrolar vs) eğitimlere ara verildiği gibi, ilkögretim, lise ve üniversite eğitime mart ayı sonuna kadar ara verilmiş, yakın bir zaman diliminde de uzaktan eğitim adı altında, internet ve tv üzerinden kurulan eba sistemiyle öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmaması sağlandı.

Bugün bilim kurulunun, sağlık ve eğitim bakanlarının bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular. Corona virüsü salgınının daha fazla ilerlememesi adına okullara verilen ara 30 nisan 2020’ye kadar uzatıldı. Öğrencilere verilecek (ilk, orta dereceli okullarda) olan ara dönem 1 haftalık tatil öne çekilmiş, 23 mart 2020 tarihinde eba sistemi ile uzaktan eğitime başlamışlardı. Corona virüs salgınından dolayı eğitim yüz yüze eğitime ara verilip, uzaktan eğitime başladılar. Bugün açıklanan bilgiye göre, öğrenciler 30 nisana kadar uzaktan eğitim almaya devam edecekler.

Toplumun bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir. Bulasan her vaka, ülkemizdeki karantina günlerinin daha da uzamasına, insanların iş yapıp para kazanamamasına sebep olacaktır. Bu sebepten ötürü, her bir vatandaşın evde kendilerini karantinaya alması rica olunur. En azından 2 hafta. 2 hafta boyunca kimse evinden çıkmazsa, çıksalar bile en zaruri hallerde evden çıkmaları rica olunur. Bu durum ne kadar uzun sürerse, insanlar daha fazla evde kalacak ve ülke ekonomisi bundan şiddetli bir biçimde etkilenecektir. Bunun için mümkün olduğunca evden çıkmamalı, çıkılıyorsa fazla insanlarla temasta bulunmadan, sosyal mesafeyi koruyarak etkileşimde olmalı. Market çalışanlarını bu konuda sıkıntıya sokmamalı. Eve fazla stok yapmaktan kaçınılmalı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478