Tübitak Covid-19 Portalını Hizmete Açtı

Covid-19 Çin’den bütün dünyaya yayıldı ve artık her ülkede ilk gündem bu hastalık… Vaka ve ölüm sayısı her geçen gün artıyor. Hatta katlanarak artıyor bile diyebiliriz…

Ülkemizde de ne yazık ki bu ölümcül hastalık görülmeye başladı ve korunma yolları, günlük haberler gibi konular öncelikli meselemiz oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün açıklamalarda bulunuyor. Tavsiyelerle birlikte ülkemizde hastalıkla mücadele adına yapılanlar hakkında bilgilendirme yapılıyor. Ama sosyal medyada ciddi bir bilgi kirliliği de görülüyor.

Tübitak tarafından Covid-19 temalı bir portal hizmete sunuldu. Bilimsel bilgilerin, teyitli verilerin sunulduğu bu portal, güvenli ve doğru bilgiye ulaşmak için doğru bir adres olacak.

https://covid19.tubitak.gov.tr/

Portalda Neler Var?

Adı geçen sitede koronavirüs ve Covid -19 ile ilgili ülkemizdeki ve dünyadaki son durum hakkında bilgiler bulunuyor. Günlük güncellemeler yapılması da bekleniyor bu konuda.

Yine ülkemizdeki vaka ve ölüm sayıları günlük olarak giriliyor. Tabii bu bilgiler resmen teyit edilmiş bilgiler…

Covid-19 dan korunma ve tedavi yolları ile ilgili bilgiler de yer alıyor sitede. Kulaktan dolma bilgilerde kaybolmak yerine en güvenilir tavsiyeleri burada bulabilirsiniz.

Hastalık ile ilgili bilimsel kaynaklar ve klinik çalışmalarla ilgili bölümler yer alıyor. Hem dünyada hem ülkemizde var olan çalışmalara buradan ulaşılabilecek.

Yetkinlikler bölümünde ise ülkemizde konu ile ilgili akademik çalışmalar yapan ve yetkinliği kabul edilmiş bilim adamları hakkında bilgiler bulunuyor. Akademisyenlerin hangi üniversitede ve hangi branşta çalışmalar yaptığına dair açıklamalar da yapılmış durumda. Ülkenin her yerindeki üniversitelerde yetkin isimlerin bulunduğunu görmek sevindirici oluyor.

Bilimin gücüne inananlar için kolay ulaşılabilir bir kaynak oluşturulmuş kısacası…

En önemli bölümlerden birisi, online korona testi bölümü… Kendinizde ya da bir yakınınızda korona belirtilerinin var olduğunu düşünüyorsanız bu testi yaparak gereken tedavi ve korunma yollarına da ulaşabilirsiniz.

Vaka bildirim bölümünden de çevrenizde karşılaştığınız hastalık vakalarını bildirebiliyorsunuz…

Sitenin faydalı olmasını ve bu salgın belasından milletçe ve insanlık olarak bir an önce kurtulmayı diliyoruz…

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478