Üniversiteler sezonu kapattı!

Üniversiteler ne zaman açılacak? Eğitimi nasıl yürütecekler? Sınavlar nasıl olacak? Bugün bu sorulara sizlerle beraber cevap arayacağız. Hadi başlayalım..

Üniversiteler ne zaman açılacak?

Yüksek Öğretim Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamada Üniversitelerin bahar dönemini uzaktan eğitim ile bitirmesini söyledi. Yani yüz yüze eğitim bahar dönemi için son oldu. Sadece uygulama dersi olan öğrencilerin yaz ayında bu derslerini tamamlayacağını da belirtti.

Yani bir serüven daha corona ile son buldu…

Eğitimi nasıl yürütecekler?

Yekta Saraç ise bu dönem için uzaktan eğitim ile ilgili ortak bir projenin şu anlık söz konusu olmadığını söyledi yani alt yapısı olan Üniversitelerin uzaktan eğitimi olacak.

Şahsen benim öğrencisi olduğum Ege Üniversitesi, alt yapısını daha yeni hazırladı ancak çoğu öğretim görevlisi canlı eğitim vermekten yana değil açıkçası zorunluda değiller. Üniversitemize ait egeders sayfasından derslerimizi takip ediyoruz ve bize pdf ve sunumlar atıyorlar.

Diğer okulların durumu nedir pek bir bilgim yok ancak alt yapısı olan okullarda aynı şekilde canlı eğitim vermektense ders notları atmayı tercih ediyorlarmış.

Sınavlar nasıl olacak?

Şu an için bir açıklama yok. Üniversitemizin senatosundan bir açıklama gelmedi henüz diğer okullardan da yok bir haber ancak Isparta Üniversitesinde okuyan bir arkadaşımın dediğine göre onların sınavları uzaktan olacaklar. Yakın bir zamanda Rektörümüz Necdet Budak’tan açıklama gelir sanırım bizimde uzaktan olacak ancak finaller için aynı hususun geçerli olduğunu sanmıyorum. Finalleri temmuza erteleyip ve okulda girebiliriz.

Tatilin Mayısın sonuna kadar uzayacağını tahmin etmiştim ancak bu dönemi kapatacağımız aklıma gelmezdi. Sonuçta KYK yurtlarına hastaları yerleştirdiler ve hala yerleştirmeye devam ediyorlar.

Yekta Saraç’ın yaptığı bir diğer açıklamada, yks ve kpss ertelenmesi oldu. 25-26 Temmuz’a ertelenen bu iki sınavın tarihleri çakışıyor… Nasıl bir mantık anlamadım.

Evden çıkamadığımız ve lanet virüsün can aldığı bir yıl. 2020 yılını sevmemem için bir sebep yok.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478