Yuvayı dişi kuş yapar ama nasıl?

Bu cümle herkesin ağzında dolanır durur. Ama bunu söylerken insanlara ne anlatmaya çalışırlar? Neyi kastederek söylerler ? İşte bu konuda biraz detaya girelim.
Kadın ve erkek evlenirler. Toplumumuzun bu konuda kadına ve erkeğe biçtiği bazı görevler vardır. Buna ne kadar karşı çıkmaya çalışan bir kesim olsa da evlilik sonucunda belli başlı şeyler bu dayatmaların gerçekleşmesiyle devam eder.
Toplumumuzca, kadının görevleri yemek yapmak, evi temizlemek, eğer varsa çocukla ilgilenmek vs şeklinde devam eder. Erkeğin görevi işe gidip eve para getirmek ve ne acıdır ki kadının temizlediği yerde oturup kadın tarafından yapılan yemeği yerken maç\haber izlemek.
Şu ana kadar ‘yuvayı dişi kuş yapar’ sözüyle toplumun anlatmak istediğini söyledim. Fakat bence bu laf tam olarak böyle değildir. Daha çok manevi bir şey anlatmaya çalıştığını düşünüyorum. Evlilikte gerekirse akıl vermesi, yaptıklarıyla eşine destek olması yani kadının eşi için hayatı kolaylaştırmasıdır. Zor bir durumda olayı yönetip, olaya farklı bir pencereden bakıp durumu sakinleştirmek bile bu sözün anlamına girer. Çünkü biliriz ki kadın beyni erkek beyninden farklıdır. Daha detaycı bakabilir durumlara. Burada hem çocuk bakarken yemek yapıp o arada da evi toplayabilme ve bunu her gün yapabilme yeteneğine sahip bir canlıdan bahsediyoruz. O yüzden kadının becerisi yüksektir çünkü onun zaten doğuştan gelmiş bazı yetenekler vardır. Örnek olarak anne sevgisini verebiliriz. O yüzden bir evlilikte veya ilişkide kadının rolü çok değerlidir.
Sonuç olarak bahsettiğimiz söz kadının bir ilişkide yaptıklarının ve yapabileceklerinin ne kadar değerli olduğunu anlatır. O yüzden toplumun dayattığı anlamı değil de daha çok kendi içimizde anlamaya çalışırsak bu sözü herkes için daha değerli ve anlamlı olur.O yüzden siz siz olun ilişkide kadının rolünün ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478