DUYGULAR MANTIĞIMIZIN ÖNÜNE GEÇERSE NE OLUR?

Sosyal hayattaki ilişkilerde doğru kararlar vermeye önem veririz. Fakat bazen bir şeyler aşırıya kaçabilir. İşte o zaman da dengeler bozulur. Akıl ve kalp terazisi gibi…
Bazen yanlış olduğunu bile bile bazı kararlar veririz. Çünkü iradeli davranamayız. Yapmaya veya söylemeye karar verdiğimiz şey hoşumuza gidebilir. Ya da sonuçlarını düşünmeyiz. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı hayatımız bazen mahvolabilir, üzülebiliriz veya anlık mutluluklar yaşayıp kalanında pişmanlık duyabiliriz. Mesela ilişkilerde bu çok görülen bir durumdur. Seversek karşı tarafa kendimizi kaptırabiliriz. Yapmamamız gereken fedakarlıklar yapıp karşı tarafla gerektiğinden fazla ilgilenebiliriz. O kişiyi hayatımızın merkezine alıp diğer yaşantımızdan kopabiliriz. Bu şekilde de ailemizle veya arkadaşlarımızla arayı açmak zorunda kalabiliriz. Hatta bunu istemeden yaparız. Gereksiz tavizler veririz. Affetmememiz gereken şeyleri affederiz ya da haddinden fazla güveniriz. Kırıldığımız ya da üzüldüğümüz şeyleri söylemeyiz. Kendi sevdiğimiz şeylerden ödün veririz hatta onun sevdiği şeyleri sevmeye çalışırız. Yani her şey aşırıdır ya da gereksizdir.
Ben tabii ki de bunlarının hepsini yapıyoruz demiyorum. Ki bunlar bir ilişkide yapmamız gereken şeylerden bazıları. Fakat benim anlatmak istediğim bunları aşırı, gereksiz ya da yersiz yapıyor oluşumuz. Olaylara, ilişkiye mantıklı baksak belki dengeyi kurabiliriz. Veya bu dengeyi gerçekten kurmak istesek her türlü yapabiliriz. Ama bazen biz öyle istemiyoruz. Eğer birisi bir şey söyleyecek olursa da ‘ canım öyle istedi’ diyerek vicdanımızı rahatlatmaya çalışıyoruz. Fakat ne kadar yüzleşmek istemesek de bu aşırılığın hayatımızda bazı kötü sonuçları olabiliyor. Mesela karşımızdakine vazgeçilmez olduğu hissini verebiliyoruz. Ya da adalet terazisini dengede tutamıyoruz. Veya hakkımızı savunamayıp birçok şeyi sineye çekiyoruz.
İşte böyle sonuçlar olmaması için kendimizi her ne kadar o an istemesek de ya da hoşumuza gitmese de doğru olanı yapmaya itmeliyiz. Aklımız ve mantığımızı da ortaya koyarak duygularımızla dengede tutup o şekilde kararlar almalı ve hayatımızı o yöne sokmalıyız.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478