Filmdi, gerçek oldu.

Son zamanlarda yaşadığımız bir virüsün aşırı derecede yayılmasından sonra, akıllara bir soru işareti takılıyor. 2011 yılında çekilen “salgın (contagion)” filmi aslında olacakların bir habercisi miydi?
Bu filmi tekrar izledim. Bu filmde şuan günümüzde yaşadığımız pandeminin aynısı işlenmekte. Bu virüsün çıkış odağı hong kong gözüküyor ve birçok yere yayılıyor. Ölen kişiler, öldükleri sırada sara nöbeti geçirir gibi kriz geçiriyor ve ardından ölüyor. İlk başlarda bu salgın için, çabuk yayılan bir virüsü küçümseyip “okulları kapatamayız, çocuklarımızla ilgilenemeyiz, kim bakacak, memurlar mı, dükkân çalışanları” gibi bir düşünceleri oluyor. Daha sonra ölümler arttıkça, bu ölümlerin kaynağı araştırılıyor ve bu bakılan parçalarda hem yarasa hem domuz dizilimi var, beyin ve akciğere yerleştiği söyleniyor. Beyne yerleşmesini söylemesi, ölümlerin sara nöbetini andırıyor olmasından dolayı. Daha sonra ölen kişilerin yakınlarından biri karantinaya alınıyor ve hastalık belirtilerini çok hafif atlatıyor. Yani bağışıklık sisteminin kuvvetli oluşundan dolayı bu virüse karşı bağışıklığı oluştuğu için kurtuluyor. Ölümler arttıkça, vakalar arttıkça, aynı dünyada yaşanan gibi, Milletin marketlerde yoğunluk oluşturuyor, kişi başı belli bir limitin olması durumu gerçekleşiyor. Aşıların bulunması ve test edilmesi, aşıların onaylanmaları aylar alacak bir durum oluşturacağını belirtiyorlar. Şuan bizde olanlar gibi, aşılar oluşturuldu, test aşamasında. Bunun daha onaylanması vs derken zaman geçecek. Ve ne hikmetse bu filmin onunda da bu virüsle başa çıkılması ve hemen ardından yeni bir virüsün çıkacağı gösterilmiş. Ve bu gerçekten günlük hayatımızda yaşadığımız şeyler. Çin’de corona virüsünün azalması hatta durma derecesine gelmesinin ardından hanta virüsünün çıkması gibi bir durumla karşı karşıyayız. Bunlar birebir günümüzde yaşanan şeyler.
Filmde geçen şeyler, birebir uyar mı? Bu kadar da benzerlik olamaz dedirtiyor bu film. Sadece virüsün yayıldığı ülke farklı. Olan olayların tamamı şuanki olan olayların hepsi birebir aynı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478