AÖF Bahar Dönemi Vize Sınavı Online Yapılacak

Koronavirüsden dolayı Türkiye’de vaka ve ölümlerin artmasıyla birlikte eğitimde de değişikliğe gidilmeye başlandı. YÖK Başkanı Yekta Saraç geçen hafta  “üniversitelerin bahar dönemini tamamen kapattı” açıklamasından sonra Açık öğretimde eğitim gören öğrenciler AÖF’ten yapılacak açıklamayı bekliyorlardı, o açıklama pazartesi günü yapıldı. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim sınavlarının internet üzerinden yapılacağını açıkladı. Peki internet üzerinden sınavlar ne zaman yapılacak, nasıl olacak?

AÖF BAHAR DÖNEMİ VİZE SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Normal şartlarda AÖF bahar dönemi vize sınavı 18-19 Nisan tarihlerinde okullarda yapılacaktı ama koronavirüs den dolayı AÖF yetkilileri bu sınavı 18 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında internet ortamında yapılacağını açıkladı.

SINAV KAÇ DAKİKA OLACAK?

AÖF internet üzerinden yapılacak sınava da daha önceki sınavlar gibi her bir ders için 20 soruya 30 dakika verilecek.

BU SINAVA DA TOPLU GİRİŞ Mİ YAPILACAK?

Hayır. AÖF yetkileri bu sınavı net üzerinden yapılacağından sınava girme süresini uzun tutarak öğrenciler  18 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında ne zaman müsait olursa o zaman internetten sınava katılabilecek.

SINAV SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

❶18 Nisan itibariyle www.anadolu.edu.tr adresinde bulunan sınav linkine geçiş yapıldıktan sonra Tc kimlik numarası ve öğrencinin kendine ait şifresi ile giriş yapıldığında öğrenci gireceği ders sınavlarını görüntüleyebilecek.

❷ Daha önceki dönemlerde yapılan sınavlardaki gibi öğrenci sorumlu olduğu her ders için 20 soruyu 30 dakika içinde cevaplayacak.

❸Sınav başlamadan önce sınav ekranında süre içinde tabi olunan kurallar dikkatli okunarak onaylanması gerekiyor.

❹Kuralları onaylandıktan sonra sınav başlayacak ve ekrana sadece bir soru gelecek. Soruyu cevaplayarak veya boş bırakarak bir sonraki soru görüntülenebilecek.

SINAV SONLANDIRILMASI NASIL OLACAK?

Her ders için verilecek 30 dakika ekranda işleyecek ve bu süre sıfırlandığında ekranda “BU DERSİN SINAVI BİTMİŞTİR” yazısı çıkacak.

NOT: Eğer sınav esnasında elektrik ve internet kesintisi gibi sorunlardan dolayı sınav yarım kalırsa öğrenci sorunları giderdikten sonra sınavına kaldığı yerden devam edebilecek.

NOT: AÖF yetkilileri elektrik, internet sorunları ve sitede oluşabilecek sorunlardan dolayı açık öğretim öğrencilerinin son zamanlara bırakmamalarını söylüyor.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478