Kütüphane Haftası

Kütüphane Haftası

Son zamanlarda başımızdaki korona belası baş gündemimiz. Hastalığın özellikleri, korunma yolları, karantina uygulamaları falan derken diğer konular geri planda kalıyor, unutuluyor hatta…

Evde kaldığımız günlerde yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri kitap okumak. Üstelik içinde bulunduğumuz 30 Mart- 5 Nisan haftası,  56. kütüphane haftası. ( Ülkemizde 1964 Yılından beri Mart Ayının son pazartesisi ile başlayan hafta, kütüphane haftası olarak kutlanıyor. ) Bu zaman zarfında tüm hengameyi bir tarafa bırakıp kitaplar ve kütüphaneler hakkında düşünmek, okumalar yapmak  dinlendirecektir hepimizi.

Cicero’nun bir sözü var; “Bir kütüphanesi ve bir bahçesi olan insan, başka hiç bir şeye ihtiyaç duymaz.” Buradaki “bahçe”yi biraz dar manada düşünüp evimiz, odamız şeklinde anlarsak evdeyken elimizde sandığımızdan daha fazla imkan olduğunu düşünebiliriz. Bahçeli evde yaşayanlar için cümleyi aynen almak da mümkün tabii. 🙂 Üstelik günümüz koşullarında  kütüphanemizi kitap siparişi vererek evden çıkmadan zenginleştirme imkanımız da var.

Yine internet ortamında faydalanabileceğimiz ya da bilgisayarlarımıza indirerek okuyabileceğimiz e-kitaplar da başka bir seçenek. Modern kütüphanelerde e-kitaplar da yerini alıyor zaten. Hatta Z Kütüphaneler de hayatımıza girdi çoktan.

Millet Kütüphanesi

Kütüphanecilik konusunda geçtiğimiz yılın en önemli olaylarından biri, Millet Kütüphanesinin açılışı oldu. Millet Kütüphanesi, 125.000 metrekarelik bir alana kurulmuş durumda. Kitap sayısı olarak da ülkemizin en büyük kütüphanesi niteliğinde. İçerisinde Gençlik Kütüphanesi, Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi, Araştırma Kütüphanesi, Ses ve Görüntü Kütüphanesi, Okuma Salonları, Süreli Yayınlar salonu, Cihannüma Salonu gibi bölümler yer alıyor.

Kütüphanenin haftanın her günü 24 saat boyunca açık olması belki de en güzel yanı. Ayrıca çay ve kek ikramlarının ücretsiz olduğu söyleniyor. Şu koronalı ve karantinalı günler bittiğinde yapılacak etkinliklerden biri de Millet Kütüphanesini ziyaret etmek olabilir, hatta olmalı… Onca kitabın içinde güzel zaman geçirileceğinden, ruhlarımızın şenleneceğinden kuşku yok.

Son Söz

Kitap okumayan insan sadece bir hayat yaşar, kitap okuyanlar ise binlerce farklı hayatı yaşar.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478