Bebek ve Bakıcı

BEBEK, BAKICI VE EBEVEYN İLİŞKİSİ

Çoğu ebeveynler çalıştıkları için ya da meşgul oldukları için bebeklerine/ çocuklarına bakıcı tutmak isterler. Aslında bazen bakıcı almak zorunda da kalabilirler. Hayat şartları gereği, çalışmak zorunda olmaları, bu nedenlerden dolayı bakıcı tutarlar. Bu yüzden daha bebek doğmadan önce bile bakıcı aramaya başlarlar. Çocukların kesinlikle anne/ baba yani ebeveynleri tarafından büyütülmesi taraftarıyım. Çünkü bir bebek en çok anneye ihtiyaç duyar. Onun sevgisi ve kokusunu ister. Ama ailesinin yaşantısı gereği bakıcı ile büyümeye mecbur bebekler/ çocuklar vardır.
Bakıcı seçimi aileleri zorlayan en zorlu süreçtir. Günümüzde insanların iyi mi kötü mü oldukları anlaşılamayacak kadar zorlaşmıştır. Bu durumda hiç tanımadığınız bir insanı evinize alıp bebeğinizi emanet etmek çok cesaret isteyen bir davranış gibi gözükmektedir.

Karşılaşabileceğimiz durumlar;

• Çocuğa şiddet
• Hırsızlık
• Dolandırıcılık

Bu gibi durumlara karşı ciddi önlemler almalı ve çözümler aramalı ve de üretmeliyiz. Bu çözümlerden birisi eve güvenlik kamerası yerleştirmek olabilir. Bu sayede bakıcının evdeki tutumunu ve davranışlarını görebilir ve onun hakkında kesin bir yargıya varabiliriz. Ona göre eğer kötü bir durum ile karşılaşır isek elimizde somut bir delil olur. Yine bu sayede ilgili olan şahıs hakkında suç duyurusunda bulunabilir, hakkında dava açabilir ve mahkemeye çıkartarak ceza almasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle topluma faydalı bir şey yapmış olursunuz. Ceza alan kişinin bir nebze de olsa bir daha böyle kötü bir davranışta bulunmasını engellemiş olursunuz ve diğer insanların da bu insanla karşılaşmasını engellemiş olursunuz. Son olarak zor durumda kalmadıkça bebeklerinize ve çocuklarınıza kendiniz bakmaya özen gösterin ve kolay kolay kimseye emanet etmeyin. Hayatta kimseye sonsuz güven olmadığını bilmeliyiz. O nedenle bebeklerinizi kendiniz büyütmeye ve onlarla vakit geçirmeye işten daha çok önem vermeli ve daha çok zaman ayırmalısınız. Çünkü çocuklar bunu ve bundan fazlasını hak etmektedir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478