Sukulent Rehberi

Sukulent Nedir?

Özellikle son birkaç yıldır hem hediye için fazlasıyla tercih edilen hem de evlerimizde konumlandırdığımız yeni moda diyebileceğimiz, kaktüs familyasından bir bitkidir. Yüzden fazla çeşidi olmakla birlikte aslında hepsinin ortak noktası uzun süre susuzluğa ve sıcak hava koşullarına dayanabiliyor olmaları. Bakımlarının kolay olması ve minik tatlı görüntüleri nedeniyle son zamanların yeni moda bitkisidir. Yalnızca bitki olarak değil şık bir aksesuar olarak da dikkat çeken sukulentler uzun ömürleriyle de dikkat çeker.

Sukulent Nasıl Dikilir?

Her gün birçoğumuzun  alışveriş sitelerinden, çiçekçilerden, yapı marketlerden ve hatta artık süper marketlerden bile ulaşabileceğiniz uygun bir saksı işinizi görecek. Dikkat edilmesi gereken konu ise, saksı boyutunun ne büyük ne de küçük olmaması gerektiği. Özel bir dikim tekniği ya da olmazsa olmazı bulunmamakla birlikte, sukulenti köklerinin hava almamasını sağlayacak yeterli miktardaki torflu toprakla saksıya yerleştirerek dikebilirsiniz.

Sukulent Dikiminde Toprak Seçimi Nasıl OImalı?

Bazı kaynaklarda toprağa perlit, dere kumu, lav taşları, kil, solucan gübresi gibi ürünlerin uygulandığını görebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, oluşturacağınız karışımın oranıdır. Örneğin perliti yaklaşık %10 bir karışımla torflu toprağınıza uygulayabilirsiniz. Fazlasını kullanmanız durumunda toprağınızın ve sonrasında da bitkinizin kalitesinin düşmesine, belki de ölmesine sebep olabilirsiniz. Dere kumu ise perlitten farklı olarak yaklaşık %5 bir karışımla toprak karışımına uygulanabilir. Solucan gübresi tercih edecek olursanız yine %5 gibi bir oranda uygulayabilirsiniz.

Solucan gübresi yerine uzun salınımlı gübreler de tercih edilebilir, tamamen size kalmış. Ancak solucan gübresi kullanmayı tercih ederseniz, ayda bir toprağın üzerine çok ince bir örtü şeklinde serpmeniz yeterli ve bitkileriniz için oldukça faydalı olacak. Zevkinize göre karışımda lav taşı, ponza taşı da kullanmayı tercih edebilirsiniz. Karışımınızı hazırlayıp bitkinizi saksıya yerleştirdikten sonra 1 hafta ile 3 hafta arasında kök salacaktır.

Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

Sukulentler kaktüs familyasından bitkiler olduklarından sıcağa ve kısmen soğuğa dayanıklı, sürekli su istemeyen bitkilerdir. Dolayısıyla sıcak yaz aylarında toprağın tamamen kuruduğunu gördüğünüzde yeterli miktarda ve saksıyı tamamen suya boğmadan sulamanız yeterli. Ortalama bir süre vermek gerekirse, bir hafta ile 10 günde bir sulamanız yeterli olacak. Kış günlerinde ise bu süreyi 15-20 günde bir sulamaya kadar çıkartabilirsiniz. Unutmayın ki sulamayı yalnızca toprağın ıslanması şeklinde gerçekleştirmeliyiz. İstisnai birkaç türünün dışında boya değil; ene doğru genişleyen ve çok fazla kök salmayan bitkilerdir. Toprağın çürümesine sebep olmamak için altı açık olmayan saksılar tercih edilmemeli. Saksının iç tabanında su birikmesi bitki köklerinin zamanla çürümesine sebep olabilir. Sukulentler için parlak ışık gayet doğru bir seçimdir ve gelişmeleri için ışığa fazlasıyla ihtiyaç duydukları unutulmamalı. Sonrasında ise size tek kalan sukulentinizin gelişimini izlemek.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478