Covid-19 Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Ücretsiz Maske Dağıtımına Başlanıyor!

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın verdiği talimatla, Covid-19 Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapılacağı bildirildi.

Covid-19 Koronavirüs’ ünün yayılmasını engellemek amacıyla alınan ek tedbir kararlarına bir yenisi daha eklendi. Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ nın koordinasyonlarıyla ePttAVM.com üzerinden yapılacak başvuruyla, kargo ile ücretsiz maske dağıtımına başlanıyor. Ücretsiz maske dağıtımı 20-65 yaş arası vatandaşlara yapılacak. Önceki ek tedbirler kapsamında 20 yaşın altında ve 65 yaşın üzerinde kalan vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Bu yasaklamaya sebebiyle ücretsiz maske dağıtımı 20-65 yaş arası vatandaşlara yapılacak. Yapılan açıklamalarda 30 büyükşehire giriş çıkış yasağı hatırlatıldı ve son olarak da maske takma zorunluluğuna değinildi. İç İşleri Bakanlığı’ nın aldığı kararla semt pazarlarına, marketlere, toplu taşıma araçlarına maske takılmadan girilemeyeceği açıklanmıştı. Bu kapsamda, T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ nın koordinasyonu ve kararına istinaden; online platformda vatandaşlara ücretsiz olarak maske temini sağlanacağı açıklandı. 20-65 yaş arası her vatandaşa bir hafta kullanılabilecek 5 adet cerrahi maske bedelsiz olarak dağıtılacak. Bu maskeler, evlere bir ücret talep edilmeden ulaştırılacak.

Ücretsiz cerrahi maskelerin temini ne şekilde yapılacak?

ePttAVM.com üzerinden online olarak ücretsiz maske temin edebilmek için izlenmesi gereken adımlar da aktarıldı. Cerrahi maskeleri ücretsiz temin edebilmek için ‘https://maske.epttavm.com/’ web sitesine giriş yapmak gerekiyor. Her vatandaşın haftalık 5 adet yani 1 paket maske temin etme hakkı bulunuyor. ‘https://maske.epttavm.com/’ adresi üzerinde adres bilgilerinin güncel ve doğru girildiğinden emin olduktan sonra vatandaşların T.C kimlik numarası ile doğrulama yapmaları ve maskelerin PTT Kargo tarafından ücretsiz olarak teslim edilmesini beklemeleri yeterli oluyor.

Öte yandan semt pazar yerleri, toplu taşıma araçları gibi yerlerde maske kullanım zorunluluğunun kolluk kuvvetlerince takip edildiği de açıklamalarda yerini buldu.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478