Otobüste ayakta giden teyzelerin ya da dayıların dik dik bakması

Günümüzde birçok insan toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalıyor. Gerek iş için gerek okul için gerekse sağlık için, doktor randevusuna gidebilmek için. Elinde sonunda kalabalık şehirlerde bu toplu taşıma araçlarında yığılmaya, sıkış sıkış yolculuk yapmaya kadar varıyor.

Aynı zamanda 65 yaş ve üzeri olan yaşlılarımız için otobüsler aylık belli bir oranda ücretsiz. Yani 65 yaş kartlarında sınırlı bir biniş hakkı var. Haliyle bazen gün içinde çok fazla yaşlı insanla karşılaşabiliyoruz. Tabi, bazen gidecekleri yerler oluyor, haliyle toplu taşıma araçlarına binecekler. Kuşkusuz. Ama bazen öyle zamanlar geliyor ki, bir ekmek almak için bulunduğu yerdeki fırın veya marketten değil de, evine daha uzak olan fırından alışveriş yapmaya gidebiliyorlar. Sebebi ise, kullandıkları 65 yaş ve üstü kartlar. Belli bir kullanımda ücret ödemediklerinden dolayı, kartın içinde de o haklarını bırakmamak adına aktif bir şekilde gezme eğilimindeler. Tabi hepsi değil. Yanlış anlaşılmasın. Ama o kafa yapısında olan var. Ve toplu taşımalara bindiklerinde kimisi eğer oturuyorsanız başınızda dikiliyorlar. Hatta 65 yaş demeyelim, yaşı biraz daha aşağı çekelim. 50 yaş ve üzeri diyelim. Oturan bir genç gördüklerinde hemen o tarafa doğru yöneliyorlar. Bana yer versin diye. Kimisi işi ileriye götürüyor, “kalk ben oturacağım” veya “bana yer ver” tarzı konuşmalarda bulunuyorlar. Bu resmen saygısızlıktır. Çünkü öyle zamanlar oluyor ki, o genç gördüğünüz kişinin bacağı yoktur, engeli vardır, bacağı kırıktır vs vs gibi durumlar olabiliyor. Genç diye sağlıklı olması bekleniyor yani o kişiden. Hadi onu geçtim, gün içinde sürekli ayakta çalışmış bir kişi de olabilir. Biraz empati yaptığınızda aslında “gün gelir devran döner” moduna girersiniz.

Bu sebeplerden dolayı hiçbir gencin başında bana yer versin diye beklemeyin. Neyin ne olduğunu bilemezsiniz. Sizden daha çok oturmaya ihtiyacı olabilir. Gerçi öyle gençler kendi durumlarını söyleyip kalkmayanları da mevcut.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478