Korona Rehberi

Korona Belirtileri

Korona belirtileri,her insanda farklılık gösteren bir süreçtir.Lakin ortak belirtiler vardır,en belirgin ortak özellik nefes darlığı,nefes alamama ve boğaz kuruluğudur.

Kuluçka süresi

1-14 gün arasında değişmektedir,eğer yurt dışı kaynaklı bağlantılarda bulundu iseniz evinizde kendinizi izole altına alın,gözlemleyin kendinizi eğer semptomlar var ise maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Korona’dan korunmak

Korona’dan korunmak için el hijyenimize çok ama çok önem vermeliyiz,ağız,göz ve yüz bölgelerimize dokunmaktan kaçınmalıyız,kurallara uymalıyız ve sağlık bakanının açıklamalarını her gün düzenli olarak takip etmeliyiz,dışarıya çıkmak zorunda kalır isek mutlaka eldiven ve maske kullanmalıyız. Alkol bazlı ürünler ile sık sık dezenfekte işlemi uygulamalıyız,evlerimizi sirkeli su ile düzenli olarak silmeliyiz,odaları sık sık havalandırmalıyız.

Hijyen kurallarına uygun alışveriş 

Hijyen kurallarına uyarak ve dışarıya çıkmadan market alışverişi yapmak mümkün. Bu dönemde sanal marketleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Hijyen kurallarına uygun bir şekilde alışveriş yapmak için bu adımları uygulayabilirsiniz.

  • Market alışverişi yapacağınız uygulamaya girin ve daha sonra üyelik sekmesine giderek üyelik oluşturun,üyelik oluşturduktan sonra adresinizi girin.
  • Ana sayfaya gidin ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda alışverişi tamamlayın
  • Ödeme sayfasına geçtikten sonra banka/kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklayın daha sonra ödeme kısmında temassız teslimat seçeneği var ise tıklayın,yok ise not bölümüne temassız teslimat istiyorum yazın.Bu sayede kurye ile temas halinden kaçınarak siparişi kapının önüne bırakmasını sağlamış olursunuz
  • Kuryenin kapının önüne bırakmış olduğu ürünleri,eldiven yardımı içeriye taşıyın,torbaları balkona koyarak 17 saat bekletin
  • Bekleme süresinin sonunda tekrar eldiven giyerek ürünleri içeriye taşıyın.
  • Ürünlerin paketlerini su ve sabun ile iyice yıkayın,bakliyatları kutulara boşaltın
  • Çikolata ve benzeri ürünlerin paketlerinden ayırın,kutuya yerleştirin bu şekilde hijyen kurallarına uyarak alışveriş işlemini tamamlamış olursunuz. 

Evde kalın

Evde kalarak hem kendi sağlığınızı korumuş olursunuz,hemde toplum sağlığını korumuş olursunuz sürecin çabuk atlatılması için evlerinizde izole olun hayat eve sığar.

65 yaşında ve üstü bireyler için zabıta destek veriyor

Zabıtalar,65 yaş ve üzeri için destek veriyor,market alışverişi,eczane ihtiyaçlarını kapıya kadar getiriyor 153 arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz .

Güncel haberleri takip edin

Güncel haberleri takip edin,yenilenen kurallara mutlaka uyun,sokağa çıkma yasağı tamamen uygulanmış bir ülkede yaşıyor iseniz kesinlik ile yasağı delip dışarıya çıkmayınız.

Gelişmeleri sağlıklı bir şekilde takip etmek için Dünya Sağlık Örgütü resmi sitesinden takip edin

http://www.euro.who.int/en/countries/turkey bu link üzerinden ulaşabilirsiniz,güncel olarak bilgiler düzenlenmektedir.

Türkiye’de Korona tedavisi uygulanan hastahaneler

Adana Şehir Hastanesi

Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Ankara Şehir Hastanesi

Antalya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Bursa Şehir Hastanesi

Bursa Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Tedavi uygulayan hastanelerimizden bazılarıdır.

Korona Tanı Kitleri

Hızlı tanı kiti sayesinde 90 dakikalık bekleme süresi 15 dakikaya indirilerek,tanıların hızlı bir şekilde konulması sağlandı.

Beslenme düzeni ve uyku düzeni

Beslenme ve uyku düzeninize çok dikkat edin,bağışıklık sisteminizi kuvvetli tutmak için vitamin yönünden zengin besinler tercih edin,ev ortamında yapılabilecek olan sporlar yapın,alkol tüketiminden uzak durun çünkü alkol bağışıklık sisteminizi düşürür,bol sıvı almaya özen gösterin..

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478