Mıhlanmış Et Nasıl Yapılır?

Bugün size mıhlanmış et tarifini göstereceğim ve tadına gerçekten bayılacaksınız, harika olacak!

Malzemeler

1- 250-300 gram bonfile

2- 3 diş sarımsak

3- 1 dal biberiye

4- 2 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi

5- 3 çorba kaşığı zeytinyağı

6- 150 gram kolot peyniri

7- 1 tane kurutulmuş acı biber

8- 1 tatlı kaşığı karabiber

9- Ve son olarak 1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı

1 –Kasaptan bütün bir bonfile alın ve etin yumuşaması, rahatlıkla eti kesebilmeniz için yarım saat boyunca derin dondurucuda bekletin. İlk adım bu.

2- Et dondurucuda buzlanmayacak ancak kendini toparlamaya başlayacak ve siz de bu sayede işlemlerinizi daha kolay yapabileceksiniz. Bonfileyi et bıçağıyla 2 mm kadar küçük dilimlere kesin.

3- Hazır etler buzdolabında beklerken siz de boş durmayın. Bonfile buzdolabındayken 3 diş sarımsağı 1 tutam deniz tuzuyla birlikte bir kaba koyup eziniz. Bu sos olacağı için, 2 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi ekleyin, 1 dal taze biberiye ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı ile birlikte 1 çay kaşığı karabiberi ekleyin kaba. Bunları iyice bir ezin ve sosunuzu hazır edin.

4- Etleri bir güzel dövdükten sonra, hazırladığınız bu harika karışımı ete iyice bir yedirin. Bonfilenin her yerine sosun geldiğine emin olduğunuzda bonfileyi buzdolabına atıp 2-3 saat bekletmelisiniz.

5- Tavayı (tava sizin seçiminize bağlıdır.) ocağa koyun ve altını orta ateş olacak şekilde açın. Tavanın her yerini 1,5 çorba kaşığı zeytinyağı ile yağlayın. Tavanın yağlandığına kesinlikle emin olmanız gerekiyor! Tava birazcık kızdıktan sonra etleri tavaya dizin ve 1-1,5 dakika sonra ters çevirin ve diğer tarafını pişirin.

6- İnce bir şekilde dilimlemiş olduğunuz 150 gram kolot peynirini, tavada kızarmakta olan etlerin üzerine güzelce yerleştirin ve tavanın kapağını kapatın.

7- Etleri ara ara kontrol ederek etin yanmadığına emin olun. Bonfile yaklaşık 1-1,5 dakikada pişecektir. Bonfilenin piştiğine emin olduktan sonra biberiye, karabiber ve kırmızı biberlerle etinizi süsleyin. Şunu da unutmayın! Eğer yemeği çok bekletirseniz üzerindeki peynirler sertleşir ve tadı biraz daha sizin için kötüleşebilir :).

8- Afiyet olsun ! :).

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478