Otomotiv Sektörü ve İhracatta Sert Düşüş

Küresel pandemi ilanından sonra, Türkiye’ deki ekonomik etkileri de hissedilmeye başlandı. Türkiye otomotiv sektöründeki Mart ayı ihracatı, Covid-19 koronovirüs salgınının etkisiyle 2019 yılının aynı dönemine göre %28,50 azalış göstererek 2,1 milyar dolar oldu.

Otomotiv endüstrisinde Ocak-Mart dönemini kapsayan birinci çeyrek ihracatı ise, geçen yılın aynı dönemine göre %10 düşüş göstererek 7 milyar dolar olarak kaydedildi.

Türkiye’ nin toplam ihracatında ilk sırada bulunan otomotiv endüstrisi liderliğini sürdürdü. Toplam ihracat içindeki payı ise %15,4 olarak kaydedildi. Avrupa Birliği üye ülkelerine gerçekleştirilen ihracatın payında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 düşüşle kaydedildi.

Binek otomobilin ihracat oranı %33 oranında düşüş gösterdi.

Mart ayı ihracatı ürün grupları bazında değerlendirildiğinde binek otomobilin ihracat oranı %33 düşüş göstererek 789 milyon dolar olarak kaydedildi. Tedarik endüstrisi ihracatı ise %19 gerileme kaydederek 770 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Alman otomotiv endüstrisinde 11 yılın en düşük rakamları geldi.

Türkiye otomotiv ve yan sanayideki ihracat rakamlarından sonra gözler sektörün dünyadaki lideri Alman endüstrisine döndü. Rakamlar, Almanya’ daki otomotiv ihracat rakamlarında son 11 yılın en düşük seviyelerini kaydetti. Küresel Covid-19 Koronavirüs’ ün etkisiyle önümüzdeki aylarda etkilerin daha derin hissedileceğini ve ciddi zorluklarla karşılaşılacağı belirtildi.

Ifo’ nun yaptığı bir ankette, Almanya’ nın otomotiv endüstrisindeki önümüzdeki aylara ilişkin iş beklentileri eksi 19,7 puandan eksi 33 puana geriledi. Mart ayında ilan edilen pandemiden sonra Almanya’ da bulunan otomobil üretim tesislerinin yaklaşık olarak %43’ ü kısa süreli çalışma programlarını başlattı. Bu gösterge Şubat ayında %19,7 olarak kaydedilmişti.

Otomobil üreticilerinden alınan bilgilere göre satılamayan otomobil stoklarında da Mart ayında ciddi yükseliş kaydedildi. Covid-19 salgınının etkisini geniş bir alanda hissedilmesiyle Alman otomotiv endüstrisinden beklentiler de önemli ölçüde bozuldu.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478