Organik Beslenme

Modern çağın bir trendi oldu organik beslenme son birkaç yıldır. Hepimizin dilinde adeta pelesenk haline geldi. Köy pazarlarından tutan da süpermarketlere kadar isimlerini her yerde kalın puntolarla görür olduk organik gıda ürünlerinin. Peki nedir bu organik gıda dediğimiz şey? Raflarda üzerlerinde organik olduğu yazan gofretleri, içecekleri, atıştırmalıkları dahi görür olduk. Son yıllarda her geçen gün pazar payını büyüten bu besinleri biraz daha yakından tanıyalım.

Organik gıda tam karşılığıyla ne anlama gelir?

Organik gıda, sürdürülebilirlik ilkesiyle yetiştirilen ürün anlamına gelir. Bu kadar değil elbet. Organik ürünlerin içeriğinde kimyasal sentetik madde, genetiği değiştirilmiş katkı, genetiği değiştirilmiş organizma ya da iyon radyasyon bulunmamalı.

Tüm bu ikincil unsurları üründen çıkarttık. Peki artık ürün sadece organik etiketiyle satılmasından dolayı bize katkı mı sağlayacak? Tüketeceğimi ürünlerin besin öğelerine, besin değerlerine bakmak da bir o kadar önemlidir.

Peki neden organik ürün tüketmeliyiz?

Organik gıdaları tercih etmemiz için onlarca nedenimiz var aslında. Aldığımız herhangi bir ürünün ne kadar koruyucu madde içerdiğini ambalajların arkasındaki küçük yazılardan anlamak mümkün olmadığı için dahi olabilir. İçerdiği koruyucu kimyasal maddenin bizi orta uzun vadede etkileyip etkilemeyeceğini düşünüp durmak istemediğimiz için dahi olabilir. Antioksidan tüketiyor muyum endişesi taşımamak için dahi olabilir. Ancak yine de biraz daha inceleyelim.

Organik ürünler hastalık yapıcı kimyasallardan uzaktır.

Çünkü bu ürünler diğer herhangi bir üründe olduğu gibi bitki antibiyotiği barındırmazlar. Bitki öldürücü kimyasal ya da haşere böcek ilacı barındırmazlar. Doğal yetiştirilip üretildiğinden dolayı büyüme hormonları ve destekleyici kimyasallar içermezler. Organik ürünlerin tek “hormonu” doğal gübredir. Kanser yapıcı hücreler üreten antioksidan katkı barındırmadıkları için risk taşımazlar.

Kimyasal takviyesi barındırmadıkları için besin değerleri bakımından daha zengindirler.

Besin öğeleri ve değerleri bakımından zengin olmalarının yanı sıra, sentetik katkı ve koruyucu içermedikleri için tüm bu besin değerlerinden maksimum düzeyde faydalanmamızı sağlar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri daha etkin şekilde alırken genetiği değiştirilmiş organizma tüketmemiş oluruz.

Organik ürünler daha lezzetlidir.

Çünkü sentetik herhangi bir ilaçlamaya maruz kalmazlar. Tükettiğiniz ürünün tadını her seferinde hissedersiniz. Bu yüzdendir ki herhangi bir yerden aldığınız domates ile organik domates birbirinden oldukça farklı kokar. Doğal yetiştirilmiş bir ürünün market ürünüyle aynı renkte olmadığını fark etmişsinizdir. Marketten, raflardan aldığımız meyve sebzeler daha parlak ve koyu renklidir. Çünkü aslında o meyve sebzeyle beraber ışığın altında parıldayan mumlu tabakayı da alır poşetimize atarız.

Organik tarım sürdürülebilir tarımdır.

Çünkü toprağı, ekosistemi, havayı maksimum ölçüde zararlı etken maddeden korur. Erozyonu azaltır ve tüm bunları minimum enerji sarfiyatıyla yapar. Sizden karşılık beklemek. Onu suyla, temiz havayla beslemeniz yeterlidir.

Organik, %100 doğal ürünler için evinizde, mutfağınızda ayrıca bir bütçeleme yapamayabilirsiniz belki. Çünkü biliyoruz ki tüm bu faydalarının tek bir kaynağı vardır. O da emek. Etiketlerindeki farkı daha az zehir tüketmeye değer gördüğümüzde her şey için çok geç olmasın. Gündelik kullandığımız sebzelerde bile olsa, birkaç çeşit üründe tercih etmemiz çok şeyi değiştirebilir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478