Hamile kalmadan önce bunları mutlaka yapın

Rahat bir hamilelik dönemi geçirmek mi istiyorsunuz? Peki, hamilelik öncesinde yapılacak ufak değişikliklerle hamilelik döneminin daha rahat geçmesini sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? O zaman buyurun, anlatıyorum.

İlk işiniz bir kadın doğum uzmanıyla görüşmenizdir. Çünkü hamile kalmak istiyorsunuz ve hekim önerileri ve tedavisi olmadan pata küte dalmayın. Belki hamile kalmanızı engelleyen debepler olabilir. Sonuçta yediklerimiz ne kadar doğal? Ne kadar katkısız? Değil mi? Sizde veya ailenizde tanısı konmuş bir rahatsızlığınız varsa bunu doktorunuza söyleyin. Olası bir polikistik over, kist gibi durumlarda hamile kalma oranınız düşmektedir. Neden bu kadar çocuk isterken olmasın ki?

Aşı karnenizi mutlaka bilin. Yani yaptırılan aşıları bilmeseniz bile aşı karnenizde yapılan aşıları gösterir. Kızamıkçık, suçiçeği gibi canlı aşılar dışında kalan tetanoz, hepatit b gibi aşılar gebelik öncesi veya esnasında yapılabiliyor. Yine takiplerde oluşabilecek ciddi problemlerden kaçınmak için grip aşısının da yapılması önerilmektedir. Aşılama ile ilgili önerileri önemseyin. Herşey sizin ve bebeğinizin sağlığı için, unutmayın.

Rutin kadın doğum kontrollerinizi muhakkak yaptırın. Hamile kalmadan önce de Rutin kadın doğum muayenesi ve smear testi kontrollerini de yaptırın. Ve tabiiki bu dönemde sigara, alkol alımını durdurun. Çünkü Tütün ve tütün ürünleri kullanımının düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi durumlara neden olmaktadır. Kimse bunu bile bile çocuğum düşsün diye uğraşmaz, değil mi? Kafein alımını da durdurun… Günlük 200 miligramın üzerindeki kafein miktarı da düşüğe sebep olmaktadır. Doktorlar bu sebepten dolayı kahveden ve kahve gibi kafeini yüksek içeceklerden uzak durun demekte.

Hamilelik sürecindeyken yolculuktan korkmayın. Hatta ve hatta yolculuklarda uzun süreli hareketsiz kalmak, oturmak veya araç kullanmak kan akımını yavaşlattığından 2-3 saati aşan yolculuklarda anne adaylarının kısa süreli de olsa hareket etmesi, yürümesi önemlidir. Hatta uçuş yolculuklarında ileri derecedeki haftalarda havayolu şirketleri, doktordan izin belgesi istemektedir. Tek gebeliklerde 28 ila 35. Haftalarda, çoğul gebeliklerde 28 ila 31. Haftalarda doktorlar uçuş için izin veriyorlar. Bunları uyguladığınız zaman rahat bir hamilelik dönemi geçirirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478