Sosyal Medya Nasıl Kullanılmamalı?

Sosyal medyayı doğru kullanma

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, günümüzde internet sağlayıcıları ve elektronik cihazlarımız ile kolayca ulaşabildiğimiz, en yaygın ve aktif iletişim aracıdır. Dünya genelinde bir çok insan sosyal medya ile bağlantı kurmaktadır. Sosyal medyada insanlar fotoğraf, video, düşünce ve his gibi bir çok paylaşım yapabilir, yeni arkadaşlar edinebilir.

Sosyal Medya Nasıl Kullanılmamalıdır?
Sosyal medyanın kolay erişilebilir olmasından kaynaklı dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Sosyal medyayı dikkatli kullanmadığımız taktirde; maddi veya manevi açıdan zarara uğrayabilir, saygınlığımızı ve kariyerimizi yitirebilir, ailemizi ve sevdiklerimizi kaybedebiliriz. Tüm bu zarar ve kayıplara uğramamak için sosyal medyada yapmamamız gereken önemli hususlar vardır.

1) Sosyal Medyayı Arkadaş ve Sevgili Bulma Konularında Kullanmamalıyız.
Sosyal medya kullanıcılarının bir çoğu kendisini sosyal medya hesaplarında gerçek hayatında olduğu gibi değil, olmayı istedikleri kişi ya olmasını istediğiniz kişi gibi göstermektedir.
Bazı kötü niyetli kullanıcılar kendilerine ait olmayan isim ve fotoğrafları kullanarak insanları kandırmaktadır. Kötü niyetli bir sosyal medya kullanıcısı başkasına ait fotoğraf ve isim kullanmasa dahi sosyal medyada tanışıp gerçek hayatta temasa geçtiği bir kişiyi kötü işlerine alet etme, tanıştığı kişiye fiziksel ya da maddi zarar verme gibi eğilimler gösterebilir.

2) Sosyal Medyada E-Satış İşlemlerini Kullanmamalıyız.
Sosyal medyada bir çok ticari kuruluş ile karşılaşmaktayız. İsmini daha önceden duyduğumuz ve güvendiğimiz markaların yanı sıra ilk defa adını duyup karşılaştığımız bir çok marka bulunmaktadır. Yeni gördüğümüz markaların arasında hazırladığı güzel görseller ve ilgi çekici reklamlar ile insanları ikna edip dolandırmaya, görseller ve videolardaki  ürünlerle alakası olmayan ürünleri alıcıya ulaştırmaya çalışan markalar vardır. Sosyal medyada olabildiğince e ticaretten uzak durmamız gerekmektedir.

3) Sosyal Medyada  İş Ortakları Aramamalıyız, Karşımıza Çıkan Ortakları Kabul Etmemeliyiz.

Eğer ticaret ile uğraşan biriysek da ticaret ile uğraşmaya hevesimiz varsa ticaret konusunda atacağımız adımları sosyal medyadan denk gelip bize destek olacağını söyleyen insanlara güvenerek atmamalıyız. Sosyal medyada gezinen bir çok dolandırıcı ticarete meyilli olan insanları belirleyip hedef almakta, hedef aldığı insanlarla iletişime geçip onları ikna ederek dolandırıp malına el koymaktadır.

4) Sosyal Medyayı Günlüğümüz Gibi Düşünerek Her Şeyimizi Paylaşmamalıyız.
Bir çok sosyal medya kullanıcısı sosyal medyayı fotoğraf yükleme, konum etiketleme ve düşüncelerini paylaşma konusunda aktif olarak kullanmaktadır. Sosyal medyayı bu kadar aktif olarak kullanan bir insanın profiline girildiğinde nerede oturduğunu, nerede çalıştığını, çocukları varsa çocuklarının nerede okuduğunu, ne zaman tatilde olduğunu gibi bir çok özel bilgisine ulaşılabilir. Sosyal medyayı aktif kullanan kişiye karşı bir kötü niyeti kini olan bir insan rahatlıkla onun ya da çocuklarının yerini tespit edip kötülük yapabilir. Buna karşı olabildiğince tedbirli olmalı, özel hayatımızı sosyal medyada paylaşmamalıyız.

5) Ailemiz ve Sevdiklerimizle Geçirmemiz Gereken Zamanı Sosyal Medyada Harcamamalıyız.

Bir çok sosyal medya kullanıcısı sosyal medya hesabına giriş yaptığı zaman kendisini sosyal medyadaki videolara, fotoğraflara ve yazılara kaptırmakta, zamanının büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada harcamaktadır. Boş zamanını sevdiklerine ayırmak yerine sosyal medyada harcayan kişinin hayatında sevdikleri ile iletişim kopuklukları göz önüne gelmektedir.

Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır?
Sosyal medyaya bir çok insan kolayca erişim sağlayabilir. Kolay erişim sağlanmasından kaynaklı hızlı bir iletişim aracı görevi görür. Sosyal medyanın kolay erişilebilmesinden kaynaklı sosyal medyada bir çok bilgi kirliliği, kötü zihniyet, dolandırıcılık gibi kötü durumlar oluşmaktadır. Bunlardan korunmak için sosyal medyayı bilinçli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Sosyal medyanın; uzaktaki sevdiklerimizle hızlı iletişim kurabilme, takip ettiğimiz doğru haber kaynaklarından anında habere ulaşabilme, iletişimini kaybettiğimiz eski dostlarımızı bulabilme gibi faydalarını kullanmalıyız.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478