Terzinin Söküğü Dikildi

Bir doktor hastasını tedavi ederken kendisini de tedavi edebilir mi acaba?

Ümitsizlik hastalığına yakalanan birisi tedavi edilebilir mi ?

Ya da

Ümitsizlik bir hastalık mıdır?

Annesiyle bir hastasını birbiriyle özdeşleştirdiği için hastasına karşı hislerini gizleyemeyen, mesleğine başlamadan ettiği yemini ve ahlak kurallarını çiğneyerek histerik hastasıyla ilişki yaşayan bir doktor ve sadece iki kitabı yayımlanmış ve insanların ona hazır olmadığını düşünen bir hasta.

Nietzsche’nin fikirlerini ve hayatını onunla aynı zamanda yaşamış olan Josef Breur ile harmanlayarak okura aktaran Irvin David Yalom etkileyici kurgusuyla okura keyifli zamanlar yaşatmaktadır.

Yazar eserinde kullandığı kişiler gerçek ama hiç bir zaman karşılaşmamışlardır. Yazar bu kurgusuyla gözleri kamaştırmaktadır.    Yazar psikanaliz üzerine yazdığı eserde ağırlıklı olarak Nietzsche ile Dr. Breure’a yer vermiştir. Bu ikilinin tedavi sürecinde konuşmaları ve zamanla hasta doktor ilişkisinin terse dönmesini işlemiştir.

Dr.Breur,Nietzche ve Sigmund Freud gibi dehaların fikirlerini içinde barındıraktadır.

Nietzche’nin erkekleri rahatlıkla etkisi altına alabilen arkadaşı , Lou Salome, Nietzsche’den habersiz Breuer’e gelir. Ümitsizlik içinde olan Nietzsche’ye yardım etmesini ister. Doktor da kadının çekiciliğine kapılıp bu isteği kabul eder, doktor da o sırada yasak bir ilişkiden yeni çıkmıştır. Histerik hastasına tedavi sırasında âşık olmuş ve kendini ona iyice bağlamıştır. Bir türlü hastasına karşı hislerini engelleyemez. Hisleri hastasının ondan hamile olduğu yalanını söylemesiyle son bulur. İlişkiyi tam unutmuşken karşısına Lou Salome çıkar. Nietzsche çok gururlu, hiç kimseyle konuşmayan, derdini kimseyle paylaşmayan birisidir. Ruhsal sorunu olduğunu da kabul etmez. Bunun yüzünden de Dr. Breuer onun fiziksel hastalıklarını tedavi ediyormuş gibi görünerek psikolojisini anlamaya çalışır.(fiziksel hastalık olarak da stresten kaynaklanan migreni vardır.)Dr.Breuer tedavileri sırasında onun özel yaşamı hakkında bilgi almaya çalıştıysa da Nietzsche tek bir kelime bile etmez. Doktor en sonunda ondan hiç bir ücret talep etmeden onu bir sanatoryuma yatırmayı, migreni için üzerinde ilaçlar denemek istediğini ve bu gözlemler için de gözünün önünde olmasını uygun gördüğünü söyler. Fakat Nietzsche bunu kabul etmez ve doktordan tedaviyi bitirmesini ister

Nietzcheyi kaybetmek istemeyen doktor öneri ile Nietzche’nin karşısına çıkar. Önerisi ise kendisinin Nietzsche’nin fiziksel semptomlarını tedavi eden beden doktoru olacağını, Nietzsche’nin de bunun karşılığında Breuer’in ruh ve zihin doktoru olmasıdır. Breur hsilerini abartarak anlatır ki Nietzche’nin de aynı şekilde ona karşı açılabilmesi için. Ama Nietzche doktorun beklediğinden daha güçlü birisidir ve bu zaman zarfı içerisinde hiç bir şekilde doktora karşı açılmaz. Tedavi sürecinde iyi anlaşmaya başlayan Breur ve Nietzche dost olmaya başlarlar ve tedavi ilerler. Tedavinin sonunda Nietzche’nin migreni geçmiştir ama ruhsal sıkıntısı halen daha durmaktadır. Nietzche daha fazla durmayarak İtalya’ya gitmiştir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478