Gıda endüstrisi gelecekte böceklere mi dayanacak Acaba?

Kap kara olmuş  meyve parçalarına ve kokmuş ete sarılmış milyonlarca larva çoğu insanın iştahını bozacak bir görünüme sahiptir.Ama bu sinekler yavruları yakında besin zincirine giriyor gibi görünüyor, bu nedenle masamızda bir yer işgal edeceği anlamına geliyor.

Güney Afrikalı şirket AgriProtein bir yıl önce faaliyete geçti ve bu alanda dünyanın en büyük sinek larva çiftliğini kurdu ve orada denemeler yaptı.ABD, Fransa, Kanada ve Hollanda’da, büyük ölçekli böcek üretimine geçiliyor. Bunun nedeni, tavuk, domuz  ve balıkların besin ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Geçen Haziran ayında, Hollanda’da düzenlenen Dünya Böcek Besleme Konferansına yüzlerce kişi katıldı. Çoğu katılımcı, böceklerin yakında çiftlik hayvanlarını beslemek için tahıl ve soya fasulyelerinin yerini alacağına inanıyor.

Tavuklar zaman zaman böcekleri yese de, ilk kez hayvanların böceklerle beslenmesi planlanmaktadır. İnsanlar kendi gıda ürünlerinin böceklerle beslendiği fikrine hazır mı?

Alternatif hayvan besini

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, nüfus artışı ve et ve balık talebinin artması nedeniyle 2050 yılına kadar sığırların yüzde 70 daha fazla gıdaya ihtiyaç duyacağını belirtiyor. Bu, ekilebilir arazi ve balık stoklarına ek stres getirecektir. Halen yakalanan balıkların üçte biri hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Hayvan yemi gittikçe daha pahalı hale geliyor. Bu nedenle alternatif hayvan gıdaları önem kazanıyor.

AgriProtein, Cape Town’da açılacak ticari larva çiftliğinde günde 20 ton larva ve 20 ton gübre üretmeyi hedefliyor. Üç farklı sinek türünün (yiyecek artıkları, gübre, mezbaha artıkları gibi) larvalarını beslemek için farklı artıklar kullanılır. Erkek ve dişi sinekler dev kaplarda üretildikten sonra yumurtaları çıkarılır ve bu maddelerle karıştırılır. Bir kilo sinek yumurtası üç günde 380 kilogram larvaya dönüşür. Kurutulmuş larvalar öğütülür ve azot bakımından zengin gübreye dönüştürülür.

Ürün Güney Afrika’da tavuk ve balık yemi olarak tescil edilmiştir. AgriProtein, mezbaha atığı maddelerle besin ihtiyacını sağlayan demir bakımından oldukça zengin larvaların da domuz besini olarak kullanılması için onay bekliyor.

Kanadalı Enterra Feed Corporation, evcil hayvan yemi olarak kullanılmak üzere larva üretimini üçe katlamayı planlarken, Amerikan EnviroFlight balık yemi olarak larva üretiyor. Ynsect, 2016 yılında Paris yakınlarında büyük ölçekli üretime başlayacak.

Yasal engeller

Bazı ülkelerde yürürlükte olan düzenlemeler bugün için bu tür girişimleri engellemektedir. Avrupa Birliği’nde, böcekler geleneksel hayvanlarla kapsanan hayvanları yöneten kurallara tabidir. Başka bir deyişle, bu proteinler evcil hayvanlara verilebilir, ancak insan tüketimi için ayrılmış besinler hayvanlara verilemez. Çiftlik hayvanlarını mutfak artıkları ve gübrelerle beslemek de yasa dışıdır.

Kanada’da tarımda ve tavuk yemi olarak böcek larvalarının kullanımı gündemdedir. Peki, tüketiciler larvalarla beslenen hayvanların eti hakkında ne düşünüyor? Çoğu insanın bunu umursamayacağı tahmin edilmektedir. Bu eğilimin savunucuları, tavukların ve balıkların doğal ortamlarında böcek yediğini ve önümüzdeki 10-15 yıl içinde büyüyen larvaların ana sektör olacağını vurgulamaktadır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478