Covid-19da Plazma Tedavisi Umudu

Üzerimize kabus gibi çöken, tüm dünyayı etkileyen yeni tip corona virüs hastalığı için bilim adamları tedavi yolları ve aşı bulmaya çalışıyor.. Bir çok ülkede laboratuvarlara kapanan bilim adamları henüz bir aşı oluşturabilmiş ya da kesin bir tedavi yöntemi bulabilmiş değil. Ancak Çin’de 10 hasta üzerinde yapılan çalışmada plazma tedavisinin hastalığın iyileşmesinde faydalı olabildiği görüldü.

Ülkemizde de plazma tedavisi deneniyor. Kızılay da bu antikor tedavisi ile ilgili çalışmalar yapmaya başladı.

Covid-19 İmmün Plazma Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Plazma tedavisi, kısa anlatımıyla covid-19 hastalığına yakalanıp iyileşen kişilerin kanında bulunan antikorların alınarak hastaya nakledilmesi şeklinde bir uygulamadır.

Vücudundan antikor alınacak kişide öncelikle pozitif test görülmesi gerekiyor. Hastalığın tedavi edilmesi ve tedavinin olumlu sonuç vermesi, yapılan ikinci bir testin de negatif çıkması gerekiyor. İyileşmenin üzerinden 14 gün geçmesi ve bu süre içinde de hastalık belirtisinin görülmemesi gerekiyor.

14 günlük sürenin sonunda yapılacak testin de negatif çıkmasından sonra kişi Kızılayın aferez bağış noktalarına giderek kan verebiliyor. Tabii kan bağışçısı olabilmenin diğer şartlarını taşıyıp taşımadığı da Kızılay tarafından inceleniyor.

Alınan kandaki antikorlar aferez cihazlarında ayrıştırılarak naklin yapılacağı hastalara ulaştırılacak.

Bağışçıda aranan diğer özellikler

Bağışçının 18-65 yaş aralığında bulunması gerekiyor. Bir diğer şart da hepatit ve HIV gibi hastalıkları taşımaması gerekiyor.

Hekimler plazma tedavisinin kesin bir tedavi olmayabileceğini ancak birçok hastada iyileşme sağladığını söylüyor. Hastalığın ağır seyrettiği kişilere yapılan uygulamalardan sonra kısa sürede solunum cihazlarından çıkarak iyileştikleri görülüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da immün plazma tedavisi çalışmalarından umutla bahsetti. Umudunu paylaşıyor, tedavinin yaygınlaşmasını, hastalıktan kurtulan kişilerin bağışçı olmasını diliyoruz.

Bu arada uzmanlar bağışçı arayışının hasta ve hasta yakınları tarafından değil, tedaviyi yapan hastaneler tarafından yapılacağını belirtiyor. Aksi halde tedavinin aksaması, uygulamanın kötüye kullanımının görülmesi mümkün tabii ki.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478