Bebek sahibi olmak için öneriler

İnsanlar doğar, büyür ve en sonunda ölür. İnsan ömrü kısacıktır. Belli yıllar arasında yaşayıp göçer. İnsan, bu kısacık ömrüne neler sığdırmıyor ki? Belli bir yaşa geldikten sonra insanlar evlenir ve soylarını sürdürmek için çocuk yaparlar. Tabi son zamanlarda hamile kalmak da zorlaştı. Peki, bebek sahibi olmak için neler yapılabilir?

Bebek sahibi olmak isteyenlere aslında fazla söylenebilecek yok. Klasik olarak doktorların da başlıca olarak söylediği kilo. Bir insanda kilo arttıkça doğurganlığı etkiliyor. Bu da hamile kalma oranını düşürmektedir. Bundan ziyade her kadın 6 ayda bir mutlaka jinekolojik kontrollerini yaptırmalıdır. Doğurganlığı azaltan (polikistik over sendromu, diyabet, çikolata kisti vb rahimsel rahatsızlıklar) tüm sağlık sorunlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Bu da hamile kalma oranınızı düşürmektedir. Aynı zamanda İşlenmiş yiyecekler yerine daha yavaş sindirilen karbonhidratlar (sebze, tam tahıllar vb) seçmelisiniz. Bu basit karbonhidratlar gibi kan şekerini aniden yükselten yiyecekler yenildiği zaman, bedeniniz daha fazla insülin üretir ve bu vücudunuzda daha fazla testosteronun dolaşıma girmesine olanak tanır. Zamanla yumurtlama fonksiyonları da bundan etkilenmeye başlar. Proteini hayvansal ürünler yerine çoğunlukla bitkisel besinlerden almalısınız. Kırmızı et yerine mümkün olduğunca balık, fındık, yumurta ve fasulye tercih edebilirsiniz. Eğer siz bedeninize iyi bakarsanız, o da size iyi davranacaktır. Ben istediğimi yaparım derseniz, o zaman kısa zamanda hayata gözlerinizi yumarsınız.

Son zamanlarda üretilen tarım, fabrika işi salçalar, konserveler derken, yiyeceklerimize de bir sürü kimyasal ürün girer oldu. Bu sebepten dolayı çok fazla vücudumuza çok fazla kimyasal ürün, tarım ilacı vs şeyler girdiğinden dolayı hormonlarımıza da etkisi oluyor. Bir yandan da sigara ve alkolde çok fazla etkiliyor. Hele sigara. Hem sperm sayısında düşüklüğüne, kadınlarda da doğurganlığı azaltır. Tüp bebek gibi tedavilerde de başarısızlığa sebep olmaktadır sigara. O yüzden kötü alışkanlıkları bırakıp daha sağlıklı bir yaşam biçimini seçersek, hem sağlıklı yaşamış oluruz, hem de bebek sahibi olmak için sağlıklı yaşamalıyız.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478