Turkcell’in drone’lu baz istasyonları

Turkcell, 2018 yılının sonlarına doğru, yaptığı bir teknoloji ile baz istasyonlarının havadan, zarar görmemiş bir şekilde iletişim kurabilmemiz için drone’larla birleştirerek tamamen farklı bir istasyon modeli ortaya koydu ve bunu bir reklamla duyurdu.

Türkcell’in yapmış olduğu bu drone’larla acil durumlar ve doğal afetlerde iletişimin kesilmemesi adına o bölgeye yönlendirilecek. Bu drone’lar sayesinde o bölgede şebeke kesintisini ve 4.5g hizmetini sürdürebilmek adına bu bölgelerde görev alacaklar. Adına dronecell konulan bu baz istasyonlu drone’ların, 4.5G hizmeti sunulmak istenen yere havalanıp kara ile bağlantısı olmadan ses ve data hizmeti sağlayacak ve bu drone’lar, hedef noktaya ulaştığında kendini yani motorlarını dinlenme moduna alarak uzun süre 4.5G bağlantı hizmeti sunacak şekilde tasarlanmış. Aslında biraz önce de dediğim gibi doğal afetlerde ve acil durumlarda yani sel, heyelan, deprem gibi doğal afetlerde ve acil durumlarda arama kurtarma ekiplerine ve halka iletişim desteği sağlamak için oluşturulmuş bir teknoloji. Bu gibi acil ve afet durumlarının dışında, insanların yoğunlukla bulunduğu maç, konser, miting gibi kalabalığın had safhada olduğu yerlerde de iletişim kopukluğuna biraz olsun çare olabilmek adına geliştirildi. Tabii ki turkcell, yaptığı reklam filminde de iyi dileklerini ihmal etmedi. Bu drone’laeın acil durumlarda kullanılacağı söylenirken, bir yandan da reklamda “hiçbir zaman kullanmamak dileğiyle” sözlerine yer veriliyor.

Bir deprem kuşağı ülkesi olmamız sayesinde, bu tarz teknolojik gelişmelerin daha da fazlalaşması dileğiyle diyorum. Aslında turkcell bu konuda öncülük bile yapmış diyebilirim. En azından her türlü zorluğun bir kolay yolunu bulmuştur insan evladı. Bu gibi durumlara da bir çare bulunacağını gözler önüne sermiş turkcell.. Tabii ki felaketler yaşanmasın isteriz fakat kıta hareketlenmeleri, deprem gibi gerçekler var olukça, bu gibi durumlar her zaman olacak.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478