Gardrop detoksuna ne dersiniz?

Her sabah dolabın karşısına geçip ne giysem diye mi düşünüyorsunuz? Çok fazla giymediğiniz, olmayan kıyafetleriniz mi var? Aradığın kıyafeti bulamayıp saatlerce dolap karşısında mı duruyorsun?  Gardrop detoksuna ne dersin? Cevabın evetse, buyurun başlayalım…

Öncelikle tüm giysilerinizi dolabınızdan çıkarın. Evet, evet… Dökün yere. Bu sayede ne kadar kıyafetiniz var, ne kadar tişörtünüz, ne kadar kazağınız, ne kadar pantolonunuz olduğunu göreceksiniz. Belki de fazla kıyafetten dolayı giymedikleriniz bile ortaya çıkacak. En azından bunları kategorize bir şekilde ayırın ve hepsini tek tek elden geçirin. Tabi bunları elden geçirirken kendinize sorular sorun. Bunu şimdi görsem alır mıyım, bu pantolon bana olur mu, olursa içinde rahat eder miyim ya da büyük gelir mi? Son bir senedir bu tişörtü giydim mi? İleride bunu giymeye devam eder miyim? Gibi sorular sorun kendinize. Eğer olmayacak ve giymeyecek olduğunuz kıyafetleri elinizden çıkarın. Yani satın veya birine verin. Eskimiş, yıpranmış kıyafetleriniz varsa atın. Etiketli kıyafetleriniz varsa tekrardan dolaba koymanıza gerek yok. Demek ki bu zamana kadar giymemişsiniz ve bundan sonra da giymeye pek niyetiniz olmaz. Düzenli bir askı sistemi oluşturun. Kıyafetlerini renk, tür olarak kategorize etmelisin. Kombin yaparken de vakitten kazanç sağlayacaktır. Tekrar asarken de bu düzeni korumalısın. Yoksa tekrar eski halini alır ve tekrar dolap önünde saatler harcamaya başlarsın. Dolabınıza her giysiyi sokmamaya çalışın. Görünce bayılıp size kendini aşık eden bir kıyafet olursa o zaman almaya değerdir. Dolaba “yeni 1 kıyafet giriyorsa 1 tane de çıkmalı” kuralına uymanızı tavsiye ederim. Bu sayede yığılma ve gereksiz kargaşaya engel olursun. Ayrıca finansal olarak kıyafet için kota koyun. Aşırıya kaçmamış ve her önüne geleni almamış olursun.

Buradaki maddeleri sık sık aklına getirip uygularsanız, hem dolabınız düzenli olur, hem gereksiz kıyafetlerden kurtulur, hem de maddi açıdan rahatlamış olursunuz. Öyle giymediğiniz parçaların uzun süre dolabınızda da kalmasına gerek yok.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478