HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE MASKE ALINABİLECEK

Hayat Eve Sığar Uygulaması, Türkiye Cumhuriyeti(T.C.) Sağlık Bakanlığı tarafından insanları Korona virüsü (Covid-19) hastalığı hakkında bilgilendirme, yönlendirme ve yaşanabilecek tüm riskleri minimuma indirilmesi için yapılmış uygulamadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından insanlara sunulan “Hayat Eve Sığar” adlı uygulama ile kişi telefon numarasını doğrulama yaptıktan sonra adım adım sorulan soruları cevapladıktan sonra Korona virüs (Covid-19)hastalığı hakkında verilen cevapları değerlendirerek kişiye nasıl davranacağını anlatmaktadır. (Uygulama sadece tavsiye vermektedir, kesin sonuç vermez.)

Hayat Eve Sığar uygulaması ile neler yapılabilir?

Korona virüsü hakkında bilgilendirme dışında hastane, eczane, metro, market zincirleri ve durakları harita üzerinden bulunabiliyor. Bu hastalıkla birlikte sadece kendimizi değil, aile ve diğer yakınlarımızı da düşündüğümüz için uygulamayı indiren sevdiklerimizi harita üzerinden nerede olduklarını ve bulundukları bölgenin ne kadar riskli olduğunu öğrenebilirsiniz. Testi pozitif çıkan ama evlerinde kendilerini izole eden hastalar dışarı çıktığında uygulama hastaya uyarı verecek, gerekirse emniyet güçleri devreye girecek.

Uygulamayı indirmek için; https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr

Uygulama üzerinden maske temin edilebilecek

Hayat Eve Sığar uygulaması kısa sürede hem Android hem de İOS tabanlı telefonlardan indirilebilecek. Uygulama içinde oluşturulan QR kodla birlikte insanlar eczaneye giderek kısa süre içinde maskelerini temin edebilecek.

Yaklaşma uyarısı verecek

Sadece hastalık teşhisi konulan insanlar değil, tüm insanlar uygulamayı indirerek uygulama içinde konum servislerine izin verirse eğer hastalığın riskli olduğu bölgelere giriş yapan kişilere yaklaşma uyarısı verecek.Uygulama içinde bulunan “Ailem” bölümünden eklediği kişilerin risk bölgelerinde olup olmadıklarına bakabilecekler.

Uzakdoğu ülkelerinde yaygın şekilde kullanılıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçenlerde yapmış olduğu bir konuşmasında bu uygulamanın sinyallerini vermişti. Korona virüsü çıktıktan sonra birçok ülke kendi çabalarıyla hastalık için önemler almaya başladı, bu önemlerden birisi de “Hayat Eve Sığar” uygulamasına benzer uygulamalardır. Bu uygulamaları Çin, Hindistan, İsrail, Singapur, Güney Kore, Tayvan gibi ülkelerde kullanmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478