Yenidoğan bebeklerde asla bunları yapmayın!

Ülkemizde, geçmişten günümüze birçok adet, gelenek, görenek var. bunlardan birazı da, yenidoğan bebeklerle alakalı. Ama dikkat etmek gerekebiliyor. Masum sanılan bazı geleneksel davranışlar yarar sağlamadıkları gibi, bebekte geri dönüşü olmayan kalıcı problemlere neden olabilmektedir.

Mesela bebekler sarılık geçirdiği zamanlar şekerli su içirmek. Bu durum çocuğun sarılığını geçirdiği söylenir, hatta gelenek haline gelmiş ama aslında bu durum, nadiren de olsa bebeğin zehirlenmesine sebep olabilmektedir. Bebeğin göbek bağı düşene kadar banyo yaptırmamak. aslında bu da yanlış geleneklerden biridir. zaten göbek bağı denilen şey, 15-20 günde düşen birşey. bu süreçte banyo olmasa bile nemli bezle veya nemli süngerle bebekler yıkanabilir, silinebilir. isterse yıkanabilir. Eskiden muhtemelen enfeksiyon riskini önlemek için böyle bir kural konulmuş olabilir. gerçi banyodan sonra steril gazlı bezle göbek bağı silinip o bölge açık bırakılabilir kuruması açısından. İlk 40 gün dışarıya çıkarmamak… Aslında bu da yanlış sayılmasa bile aslı astarı olmayan bir gelenek. Her ne kadar çocuğun üşütüp hasta olacağından endişe edilse de, buna gelene kadar neler neler yapılıyor da çocuklar hasta oluyor. Hıçkırık tuttuğunda limon suyu içirmek. aslında bu da yapılan yanlışlardan biri. Yeni doğanlar için normal bir durum olan hıçkırık bebeğe zarar vermiyor ve emme hareketiyle duruyor. geleneklerimiz içerisine yerleşmiş bir hata daha. böyle bir durumda çocuğa limon suyu içirmek. Sanılanın aksine limon fayda etmediği gibi asitli olduğu için bebeğin mide mukozasına zarar veriyor. Göz, kulak ve buruna anne sütü damlatmak. bu da halkımız arasında en sık yapılan yanlışlardan biri aslında. Bebeklerde göz, burun ve kulak bakımının aslında steril şeylerle yapılması daha doğru. Çünkü anne sütü 3 saat sonra bakteri üretmeye başlıyor ve göze veya kulağa damlatıldığında enfeksiyona neden olabilmektedir.

Konu bebek olunca, gelenek melenek dinlenilmemeli. büyükler bu konuda büyük tavır gösterecektir niye yapmadığınıza dair ama, aslı astarı olmayan, hasta ettiren, hatta çocukları ölüme bile sürükleyebilecek bu gelenekleri uygulamayın. gelenektir, uygulansın demeyin.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478