Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Aslında hamileliğin her anında dikkat etmemiz gereken hususlar vardır ama ilk 3 ay bilhassa dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü bu dönemde bebeğin tutunma gibi olayları mevcut. Düşük dediğimiz olayların çoğu da bu dönemde olduğu da aşikâr. Peki, hamilelik süresi boyunca dikkat etmemiz hususlar neler? Gelin hep birlikte bakalım, nelermiş.

Fazla Hareket Gerektirecek Ev İşlerinden Kaçının, ağır işlerden (eşyalardan) kaçının, ağır temizlik yapmayın. Öncelikli olarak kesinlikle ağır iş yok. Temizlik olur, iş olur, eşya olur. Kesinlikle yasak. Perdeleri tek başınıza asmaya kalkmayın. Malum, merdivene çıkıp asacak da olsanız, kadınların boy kısalığı, göbeğin şişkinliği merdivendeyken dengenizi kaybetmenize sebep olabilir. Bu durum bir düşük riski oluşturabilir. Hamilelikte stres yaratan ortamlarda bulunmamalıdır. O ortamlara maruz kalıyorsanız, mümkün olduğu kadar pasif kalın. Hiçbir şey siz ve çocuğunuzdan önemli değil. İşiniz gereği radyasyon, kömür tozu, kimyasal gibi maddelere maruz kalıyorsanız mutlaka bu süreçte rapor almalısınız ya da bu ortama girmeyeceğiniz bir çalışma şekline geçmelisiniz. Hamilelik sürecinde iş anlamında çalışılacaksa mümkün olduğu kadar fazla yorulmayacağınız bir meslek olmalı.

Hamileyken yapılmaması gereken şeylerden biri de yeme alışkanlıklarıdır. Her hamilenin beslenme planı kendine özel olmalıdır. Ancak bazı besinler var ki bunlar, hamilelik boyunca önerilmeyen yiyeceklerdir. Bebeğe ve anneye zarar verme ihtimallerinden dolayı, bu besinleri gebelikte yenilmesi yasak olan yiyecekler sınıfına girer. Aşırı kafein annede endişe ve kaygı bozukluğuna yol açar. Ayrıca Kalp atışlarını hızlandırarak çarpıntıya neden olabilir. Alkol ve sigara kesinlikle yasak. Ödem söktürücü çaylar grubunda yer alan çaylar içilmemeli, çünkü ilk 2 ay boyunca düşük tehlikesi yaratabilmektedir. Salam, sosis gibi çiğ et ürünleri de bakteri içerme olasılığı içerdiğinden önerilmiyor. Midye, karides, kalamar gibi bazı deniz ürünleri de pek önerilmiyor. Ama balık için aynı şey söz konusu değil çünkü temel besin ve çok değerli. Elbette çok kilo aldıran bol şerbetli tatlılar, hamur işleri de anne ve bebek için iyi değil. Bunları kararında yemek gerekiyor. Yapay tatlandırıcılar ve paketli gıdalar da hamilelik döneminde önerilmiyor. Çünkü kimyasal katkı maddeleri olduğundan dolayı bebeğe anne karnında zarar verebilir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478