DNA’nın gücü ve DNA’mızın hücre içerisinde yeri

Hücreler hepimizin bildiği üzre atomdan sonra insan vücudunun en küçük yapı taşını oluşturan bir nevi elmas parçacıklarıdır. Bu parçacıklar o kadar önemlidir ki birey yaşadığı sürece işlenir ve değerlenir. Asıl işlemeyi de yapan bizim DNA’mızdır.
Genlerin ürünü ile ilgili görsel sonucuEvet herkeste var olan DNA ve DNA’yı oluşturan genler sağlıklı ise; her bir hücre fabrika gibi görevini yerine getirecektir. Ama sağlıklı genlerimiz her zaman bizimle sağlıklı kalacağı anlamına da gelmeyecektir. Genler yaşam boyu değişikliklere uğrayabilir. Bu da çoğunlukla insan yaşamını  olumsuz etkileyen faktörlerdir.
Hemen hemen herkes bilgisayar veya online oyun oynuyordur ve oynadığı oyunu yönetiyordur. buraya niye geldim çünkü aslına bakılırsa genler de bu dünyada bizi oynuyorlar. Ebeveynlerimizden ortak aldığımız gen havuzu DNA mız bize yaşam boyunca çeşitli şeyler sunabilir.Dolayısıyla ben, hayatımızı etkileyen soyut, somut bağlamları genlerimizin ürünü olarak adlandırıyorum. Bizim aklımıza gen denilince mutasyon ya da hastalık gelmesin. Çünkü DNA bu kadar hafife alınacak bir molekül değildir.
Biraz hücreden bahsettikten sonra şimdi biraz derinlemesine inebiliriz. Tüm hücrelerimiz aynı DNA’yı taşımasına rağmen farklıdır. Bunu şöyle açıklayabiliriz normal şartlar altında  DNA içerisinde bulunan genler tüm hücrelerde de bulunuyor ve o genlerin anlatımı hücreden hücreye farklılık gösterir bir genin aktifliği diğer hücrede aynı gen olmasına rağmen aktif değildir ve böylece böbrek hücresi ve karaciğer hücresi diye aynı genoma sahip farklı iki hücre çıkabilir.
https://www.youtube.com/watch?v=7vlVVG37qyk aslında bu video kısaca yukarıda anlattığım olayın biyolojik olarak sebebini açıklıyor. İngilizce veya türkçe altyazı seçeneklerini kullanarak detaylıca mekanizmayı anlayabiliriz. Evet öğrendik hücrelerimizin hepsi aynı DNA ya, genom bilgisine sahip olmasına rağmen farklı hücrelere sahibiz. Ben bunu üniversite 1. sınıfta anlamıştım.

Yukardaki şekil hücre içerisindeki DNA yı ve DNA’nın kromozomlar şeklinde paketlenerek hücre içine bir nevi sıkıştırılmasını gösteriyor. Yani kısaca kromozomlar olarak adlandırdığımız şey DNA toplamıdır diyebiliriz. DNA ve kromozom sağlıklı bir insanda noksansız bir şekilde inşaa edilmiştir.
Bu moleküllerin sayılarındaki anomalilikler bir çok olumsuzluğa neden olabilir. Bunları ilerleyen yazılarımızda tartışacağız.
  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478