İngiltere’den Libya’da Türkiye’ye Büyük Destek!

İngiltere’den Libya’da Türkiye’ye Büyük destek!

Evet yanlış duymadınız.İngiltere ilk defa yıllar sonra Türkiye’ye askeri alanda destek verecek.!!

Neler oluyor neler….

Türkiye Libya’da (UMH) yani ulusal mutabakat hükumetine destek veriyor.

  • İHA VE SİHA DESTEĞİ
  • İstihbarat ve gözlem desteği
  • ZIRHLI ARAÇ DESTEĞİ
  • Ağır silah ve topçu desteği
  • Türkiye’nin yerli ürettiği ve kendi sınıfının en iyisi olan 4×4 zırhlı araçlar da verildi.

Bu verilenlerden hiçbir ücret alınmadı.Çünkü LİBYA Türkiye için bir kırmızı çizgidir.O kadar stratejik bir öneme sahiptir ki türkiye bu bölgeyi kaptırırsa büyük bir ganimetten mahrum kalacak.

Peki Libya Neden Önemli?

Libya Akdeniz limanı olan bir ülke.Şu geçtiğimiz yıllarda Akdeniz’de milyarlarca ton varil petrol ve doğalgaz rezervi bulundu.Herkes  kendine buradan bir pay çıkarmaya çalışıyor.Hali ile akdenize kıyımız olduğu için bizimde pay almamız gerekiyor.Ancak AB ülkeleri bunu istemiyorlar.Çünkü resmiyete göre orada en çok pay alacak kişi libya ve biziz.İşte sorun da bu.AB ülkeleri libyayı ele geçirip darbe yaptırıp o petrolden LİBYAYI ve TÜRKİYEYİ saf dışı bırakmak istiyor.İşte Türkiyede Libyanın düşmemesi için elinden geleni bu yüzden yapıyor.Ulusal çıkarlarımız söz konusu çünkü.

İNGİLTERE neden Türkiyeyi destekleyecek?

Türkiye malum korana virüs belası ile uğraşırken bir yandan da komşu ülkelere tonlarca tıbbi malzeme desteği sağlıyor.Ve ortadoğunun  en güçlü devleti olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.Malum AVRUPA devletleri şu an can çekişirken TÜRKİYE bu duruma sessiz kalmadı ve avrupa devletlerine yardım etmeye başladı.Bunlardan

İSPANYA, İNGİLTERE, FRANSA, İTALYA, ARNAVUTLUK, SIRBİSTAN, ERMENİSTAN, İSRAİL, KOSOVA, AZERBAYCAN, BULGARİSTAN, ÇEKOSLOVAKYA,UKRAYNA gibi Avrupa ülkelerine yardım etti.

İngiltere ise bu yardımlara ek olarak biraz daha yardım istedi türkiyeden.

Türkiye ise bunu kabul etti.Bu kararın ardından İNGİLTERE de jest olarak yada siyasi amaçlı UMH’ye destek verdi.Türkiye ile aynı safta yani.Bakalım diğer Avrupa ülkeleri Türkiye’ye destek verecek mi?

Türkiye neden AB’ye yardım ediyor?

Türkiye binlerce koli tıbbi yardım desteği bulunurken bir yandan da korona virüsle mücadeleye etmeye çalışıyor. Peki ama Türkiye her zaman kendisini yüz üstü bırakan avrupaya yardım ediyor ?

Aslında cevap basit.Türkiye avrupadaki kötü imajını değiştirmek istiyor.Yeninden avrupada saygınlık ve otorite kazanmak istiyor.Yada Biz müslüman bir ülkeyiz.İnsanlık adına bir sorun olduğunda yardım etmek görevimizdir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478