7. Koğuştaki Mucize

Günlerdir izlemek istediğim 7. Koğuştaki Mucizeyi izleme cesaretini gösterdim bugün. Brezilyalı futbolcu Neymar’ın bile “Çocuk gibi ağladım.” dediği filmin ne kadar etkileyici olduğunu, daha da önemlisi beni nasıl etkileyeceğini merak ediyordum. Açıkçası ağlayacağımı pek sanmıyordum ama öyle olmadı… Ağladım…

Filmin Konusu Hakkında

Memo ile Memo’nun yavrusu Ova’nın hikayesini anlatan bir dönem filmi. 1984 yılında geçiyor konu. Henüz askeri cuntanın hüküm sürdüğü yıllar. İdam cezasının kanunlarda var olduğu ve uygulandığı yıllar… Adalet ise her zamanki gibi… Kör topal yürüyor denir genelde ama o kadar bile yürümüyor. Ölmüş değilse bile kesinlikle bitkisel hayatta adalet.

Ve aslında konu iyi adamlarla kötü adamların mücadelesi. Zihinsel engelli, babaannesi tarafından kimseye zarar vermemek ve sevgi ile yaşamak üzere yetiştirilmiş Memo’yu Aras Bulut İynemli oynuyor. Memo evlendirilmiş, Ova adında bir kız çocuğu sahibi olmuş, ailesini sevmiş ama eşi Ayşe’yi kaybetmiş… Melek olmuş Ayşe… Ölüm kavramı da “melek olmak” O’nun için… Kızını candan seviyor, korumak ve mutlu etmek için yapmayacağı şey yok…

Ve bir gün Memo kurtarmaya çalıştığı bir kız çocuğun ölümünden mes’ul tutuluyor ve nezarete alınıyor. Ne yazık ki nezaretlerin ve cezaevlerinin gerçeği olan işkence ile karşılaşıyor. Dayağın bini bir para ve derken itirafnameye parmak bastırılıyor. Ceza ehliyeti olmamasına rağmen bir de sağlam raporu alınıyor ve cezaevine gönderiliyor. Kızına olan hasreti, 6-7 yaşlarındaki Ova’nın babasını görmek ve kurtarmak için verdiği mücadele, koğuştaki mahkumların yaklaşımları ve kimlikleri… Detaylar gayet güzel işlenmiş.

İzlerken filmin bana hissettirdikleri Yeşil Yol filmini hatırlattı. Yeşil Yolu izlerken hep son ana kadar bir mucize olsun istemiştim. Her ikisinde de baş kahraman sevgi dolu, zihinsel engelli ve masum. Benzer süreçlerden geçiyorlar. Bizim filmde ise öyle duygudan duyguya sürükleniyorsunuz, öyle şaşkınlıklar yaşıyorsunuz, öyle sürprizler görüyorsunuz ki dağılıyorsunuz ister istemez. Belki de izleyen herkesin ağlamasının sebebi de budur.

Filmin Kadrosuna Dair Bilgiler

Filmle ilgili spoiler vermeyeyim artık. Yönetmen, Mehmet Ada Öztekin.  projesi. ilker Aksum, Sarp Akkaya, Yıldıray Şahinler, Deniz Baysal, Mesut Akusta, Yurdaer Okur dikkat çeken diğer oyuncular. Yurdaer Okur gen bir kötü adam rolünde ve beni kendisine karşı öfkelendirecek kadar iyi oynamış… Ova’yı canlandıran küçük oyuncu Nisa Sofiya Aksongur da çok iyi bir oyunculuk çıkarmış. Çok da sevimli bir çocuk.

Film, miracle in cell no.7 isimli Kore filminden uyarlanmış. Ayrıca ABD ve Fransa’da Netflixten en çok izlenen yapım olmuş.

Hayatta mucizeler var mı?

Evet, kesinlikle mucizeler var ve buna inancım bugün daha da güçlendi.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478