“Erkek çocuklarına da evde iş yaptırılmalı mı” sorunu

Aslında toplumumuzda genel bir yargı vardır. Evde kızlar ev işi yapar, erkekler yapmaz. Ev işi yapılacaksa kız yapar, erkek oturur. Sırf bu düşünce yüzünden erkekler “ ben çalışıyorum, eve ekmek getiriyorum, ev işini de yapacak tabii…” düşüncesine girmekteler. Aslında ne kadar yanlış bir düşünce.

Yanlış bir düşünce olmasını gelin birlikte inceleyelim. Osmanlı devleti kurulmadan önce, bazı Türk boyları hala göçebe hayatı yaşarken, kadınlara silah tutmasını öğretmiş, yeri geldiğinde kendini savunabilmesi adına yeterli düzeye getirmişler. Onlar diyemezler miydi kadın dediğin evde oturur, yemek yapar diye. Yeri gelir, karar alınması en önemli şeylerde bile fikri alınır, söz sahibi olurdu. Şimdi ne oldu da, evin içinde yapılan yemekti, ütüydü, bulaşıktı kadına kalıp, eve para getirmesi gereken kişi erkek oldu. Veya kadınları koruması ne zaman erkeklerin eline geçti. Tabii ki, kadın kendini koruyamadığı yerde, birini koruyabilmek adına yardımına koşarsın ama “hayatında ben varken kimse kılına bile zarar veremez” durumuna ne zaman geldik. Yeri gelir, hayatında öyle bir döneme denk gelir ki o erkekler, tek başına kalabilir, kendi başının çaresine bakabilmeli. Yeri gelir, evinde misafir ağırlarlar, eşi hepsine yetişemeyebilir misafirlerin. Hem kadınlar köle mi? Azıcık yardım edin, ölür müsünüz? Mesela yemek mi yapacağım diyebilirsiniz. Sadece evde yemek yapılıp giysilerin yıkanması olarak düşünmeyin ev işini. Mesela erkeklerin oraya buraya bıraktığı bir vidayı, bir çorabı, bir poşeti alıp yerli yerine koyan yine kadındır. En azından bu gibi yaptığınız işler sonrası kendi arkanızı kadınlara toplatmayın. En basitinden çorabınızın yıkanmasını istiyorsanız evin bir köşesine atmak yerine kirli sepetine atabilirsiniz. Bu bile kadınlara yardımdır. Hele hele çocuk doğduktan sonra kadınlara asla ve asla “bu evin hali ne?” , “hiç temizlikte mi yapmıyorsun?” gibi söylemleriniz olmasın. Her çocuk bir olmaz ve gününün çoğunu çocukla ilgilenmekten eve ayıracak vakti bulamayabilir, geç yapabilir. Yeni doğmuş çocuğunuz varsa ve devamındaki birkaç yıl, evin içi savaş alanına bile dönebilir. Akşamları eve geldiğinizde çocuğunuzla 1 saat ilgilenmeniz, eşinizin yapacaklarını yapmasına veya az bir zamanda olsa biraz olsun nefes alabilmesine sebep olursunuz. Unutmayın. O çocuğu tek başına yapmadı. İki kişinin ortak çalışması. Bir saat bile olsa zaman geçirin çocuğunuzla.

Velhasıl kelam, günlük hayatta, herkesin yapabileceği şeyleri yapması için küçüklükten alıştırılabilir. Kıyafetlerini kendi katlayıp dolabına koysun, aç kalmayacak biçimde yapabileceği birkaç yemek yapmasını bilmeli, kendi ihtiyacını görebilmeli. Her zaman gömleğini ütülecek bir annesi ya da eşi olmayabilir. Yeri gelir yurt dışına veya şehir dışına çıkarsınız ve aceleniz vardır ve ütülü gömlek lazım olur. Aman aman yardım etmeseler bile ufak ufak bu şeylere alışmaları lazım.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478