Korona Günlerinde Ramazan

Covid -19 Tedbirleri

Yeni tip koronanın Çin’de ortaya çıkmasından bu yana tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim gündemimiz de bu hastalık… Başlarda sadece bir haber değeri vardı ama her geçen gün biraz daha hayatımızı, sağlığımızı, insanımızı, ekonomimizi, alışkanlıklarımızı, günlük hayatımızı ele geçirir oldu. 65 Yaş üstü büyüklerimizden sonra 20 Yaş altı gençlerimiz için sınırlandırılmalar getirildi, bu tedbirler yeterli olmayınca hafta sonları hepimiz için dışarı çıkma yasağı getirildi…

Zaten bu idari kısıtlamalar olmasa dahi covid-19 un yüksek bulaşıcılığı nedeniyle hepimiz evde kalmanın, sosyal mesafe kurallarına uymanın ne kadarönemli olduğu konusunda bilinçlendik ve mümkün mertebe kendimizi karantina altına almayı öğrendik.

Ramazan Yaklaşıyor

24 Nisan günü ramazan ayının ilk günü. Her ne kadar eski ramazan adetlerinin sürdürülmediğinden bahsetsek de hala kültürümüzde büyük bir önemi var bu ayın. İftar ve sahur telaşları, ramazan alışverişleri, iftar davetleri,bayram hazırlıkları, ramazan çadırları, güllaç ve hurma gibi ramazana özgü lezzetlerin her yerde görülmesi, davul sesleri bambaşka bir ayın göstergeleri oluyor.

İftarlarda akrabaların, dostların bir arada olması bu ayın rutinlerindendir mesela… Ancak bu sene pek yaşayamayacağız bu güzellikleri. İran, Suudi Arabistan, Mısır, Endonezya gibi Müslüman ülkelerde ve Türkiye gibi Müslüman nüfusun fazla olduğu ülkelerde bu sene biraz buruk geçecek ramazan ve belki ramazan bayramı… Her şeyden önce Kabe kapalı olacak. Ülkemizde camiler açık olsa da cemaatle namaz kılınmadığından teravih namazları da ancak evlerde kılınabilecek.

Her sen belediyelerin ve diğer kurumların açmış olduğu iftar çadırları da bu sene kurulmayacak. Birliktelikler ve paylaşımlar alıştığımız gibi olamayacak.

Buruk da olsak paylaşmanın bir yolunu bulabileceğimizden kuşkum yok gene de İçinde bulunduğumuz şartlarda en doğruyu yapabilmeye odaklanabiliriz. Belki telefon ve internet görüşmelerini artırıp sosyal ilişkilerin güçlenmesini, yaşlılarımızın yalnız günlerinde sevinmelerini sağlayabiliriz. İhtiyaç sahibi kimseleri tespit edip uzaktan yardım göndermeyi ya da güvenilir yardım kuruluşları aracılığıyla ulaşmayı deneyebiliriz.

Ramazan alışverişlerini yaparken ekstra dikkatli olmamız gerektiğini unutmamak lazım. Marketler kalabalık olabileceği için sosyal mesafe kurallarına uymayı, koruyucu maskelerimizi kullanmayı ihmal etmeyelim.

Sağlıklı, özgür, mutlu günlerin tez zamanda gelmesi dileğiyle…

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478