Psikolojinin bozuk olduğunu gösteren durumlar

Şu hayatta hepimiz sorunlar yaşarız. Canımızı sıkacak hayattan belki biraz uzaklaşmamıza neden olacak sorunlar yaşayabiliriz ama ne zaman bu sorunların bizim psikolojimizi bozduğunu bilmek o problemi çözmek, o psikolojik sorunu ortadan kaldırmak adına çok önemlidir. Bu yazımda psikolojimizin bozuk olduğunu gösteren bazı işaretlerden bahsetmek istiyorum. Hepimizin en temelde kendimizi birazda olsa sevmemiz birazda olsa değer vermemiz gerekiyor. Eğer ki kişi kendisini sevmiyorsa kişi kendisinden nefret ediyorsa ve bu geçici bir durum değilse yani gün içerisinde ki düşüşlerden bahsetmiyorum. Ben daha uzun süreli bir algıdan bahsediyorum. Çok uzun zamandır kendinden nefret ediyorsan, kendinden bir şekilde tiksiniyorsan hatta değersiz hissediyorsan bu senin psikolojik bir problem yaşadığının işareti olabilir.
Sağlık bir ruh haline sahip olan insanlarda yaşadıkları problemlere karşı çözüm önerileri geliştirmelerini yada mücadele etmelerini bekleriz. Ama bir insan psikolojik bir sorun yaşıyorsa ortaya şöyle bir durum çıkar, ortada bir problem vardır bazen bu problemin çözümü kolay olmasına rağmen bu kişiler bu çözümle yüzleşmekten kaçınır ve kaçınma yöntemleri geliştirir. Bazı kaçınma yöntemleri çok masumdur. Kişi her fırsatta uyur bir şekilde ondan kaçar. Bazı durumlardaysa kendisini kötü hissettiği zaman yada kendisine birisi kötü davrandığı zaman onunla yüzleşmek yerine kendisini yemeğe verir. Bazen de daha ağır kaçınma yöntemleri vardır. Yaşadığı problemle yüzleşmek yerine kendini alkole verebilir, uyuşturucu maddeye verebilir. O maddeyi kullandığı müddetçe o problemi hatırlamayacak. Yani o süre zarfında probleminden kendini uyuşturarak kaçmış olacaktır. Bunlar her insanda farklılık gösterir. Bazen insanlar kendini alışverişe verebilir bazen de bir şekilde aşırı işkolik olmayla kendi probleminde kaçma yolunu tercih edebilir. Bunlarda işaretlerden bir kaçı.
Diğer insanlarla kurduğumuz ilişkilerde bizim ruh sağlığımızı anlamamız noktasında en önemli parametrelerden biridir. Eğer ki sen etrafındaki bütün insanlarla problem yaşıyorsan. Bir şekilde herkesle kavgalıysan herkesle küssen yada bu insanlarla ilişki kurmakta zorlanıyorsan, çevrendeki insanlar azalıyorsa bu da senin psikolojik bir problem yaşadığını gösterebilir. Bazende eskiden aramız iyi olabilir insanlarla sonrasında bazı konularda uzlaşamayız ve bu durum bizde bazı kaygı ve düşünce bozukluğu yaratabilir tüm bu yaşantımızla beraber çevremizdeki diğer iş, okul aile yaşantımızda bozuluyorsa bir psikolojik problem olduğuna işaret edebilir.
Sağlık bir ruh haline sahip olan insanlar hayatta istedikleri ve korkuları konusunda bir denge oluşltururlar. Hepimizin hayata dair korkuları vardır. Hepimizi çekingen olduğu taraflar vardır. Ama bir insanın psikolojik anlamda sıkıntıları varsa korkularının esiri olmuştur. Hayata dair bir sürü beklentisi vardır ama bir adım atmakda bile ciddi sıkıntı yaşar bundan dolayı o korku etrafını dikenli tellerle çevirir ve kişi istediklerini hiç yapamadığı için çok mutsuz olur ve bir şekilde o korkuyu da aşamadığı için bu kısır döngü içinde kapalı kalır ve mutluluk, huzur ve o iyi hisler kişiye ciddi anlamda uzak kalır. Bu durumdaysan korkularının esiri olmuşsan bu da senin psikolojik bir problem yaşadığını gösteriyor olabilir.
Kişinin kendi ruh sağlığını değerlendirirken dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden birisi de yaşadığı bağımlılıklardır. Bağımlılık dediğimiz mevzu nedir temelde, bir şey bize zarar verdiği halde onu yanımızda hayatımızda tutma ısrarımızdır. Bu sadece uyuşturucu madde yada alkol değildir. Bazen bize zarar veren bir iş ortamı olabilir, insanlar olabilir, bize zarar verebilen bir ilişkimiz bile olabilir. Bak etrafına bir sürü insan kendisine ciddi şekilde zarar verdiği halde o insanlara bağımlı olduğu için hayatında tutar. Bu bağımlıktan kurtulamama hali hem psikolojisini dibe götürecektir daha dipte yaşamasına sebep olacaktır hem de eğer normal bir psikolojiye sahip olsa bile böyle sıkıntılı bir insanla birlikte olduğu için ruh hali çok daha kötüye gidecektir.
Hayatta hepimizin başına iyi yada kötü şeyler gelebilir. Kötü şeyler geldiği zaman üzülürüz yıkılırız ve bundan dolayı bir süre boyunca bu olumsuz şeyden etkileniriz ama sağlıklı ruh haline sahip olan insanlar bir süre sonra adapte olma yetenekleri sayesinde o şeyleri olmasa bile hayatına devam edebilirler. Bu bir kayıp da olabilir bir iflas da olabilir, bir yarılık da olabilir. Ne oluyor peki bu kişi de? Bir süre daha özlemeye devam ediyor belki biraz üzülüyor ama hayat devam ediyor noktasına geliyor. Ama bir insan psikolojik bir problem yaşıyorsa yıllar geçse bile adapte olma yeteneğini kullanamıyor. Bir bakıyorsun ki bir aylık bir ilişkisinin bitmesinden sonra iki sene kendini kapatıyor ve bu şekilde adapte olamadığı gibi korkularının da esiri haline gelmiş oluyor.
Diyelim ki bu problemleri yaşıyorsun. Ne yapacaksın? Nereden başlayacaksın? Eğer kendini çok kötü hissediyorsan ve hayatının akışı durmuşsa bir psikiyatristen yardım almanı önerebilirim. Zaten gitmiş olduğun psikiyatrist seni birde terapi konusuna yönlendirecektir. Bir şekilde bu yola girmen lazım öbür türlü insanların yaşamları geçiyor böyle karanlık içinde umutsuz bir biçimde hayatını yaşamak zorunda değilsin.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478