5 Adımda Etkili Ders Çalışmak

1.Adım

Derslerin konularını tek tek bir kağıda yazın. Yazdığınız bu konularda en çok hangi dersten eksiğiniz olduğunu anlayın.Ve de bitirdiğiniz ya da öğrenmiş olduğunuz her konu içinde renkli kalemler kullanarak tik atın böylece kendinizi daha iyi motive etmiş olacaksınız.

2.Adım

Belki sizlere çok klişe gelecek ama kendinize bir program hazırlayın. Hazırladığınız bu programı günlük yapmak yerine haftalık olarak planlayın.Bu programı hazırlamış olduğunuz konu başlıklarına göre dersleri paylaştırın.Programı hazırlarken ise en çok sevsiğiniz ders ile daha az sevdiğiniz dersleri aynı güne koyun, aynı zamanda sayısal dersleri ya da sözel derslerin hepsini aynı güne koymak yerine bir sayısal bir sözel olarak dağıtın.

3.Adım

Biliyorsunuz ki Corona Virüs nedeniyle bir çoğunuz uzaktan eğitim görüyor.Eğer uzaktan eğitimle bir şey anlamıyorum diyorsanız konuyu bir Youtube ders kanalından dinleyerek derse başlayın.Ve bu ders videosunu dinlerken önüne aldığınız bir kağıda önemli olan yerleri not alın veya bu videodan konu özeti çıkartın. Daha sonra ise kullandığınız kaynak kitaptan o dersin konu anlatımını kendi kendinize okuyup önemli olan yerleri özet kağıdınıza yazın. Böylelikle hem konuyu farklı kaynaklardan daha detaylı bir şekilde öğrenmiş olursunuz.Notlarınızı yazarken renkli kalem kullanmayı unutmayın :))

4.Adım

Bir önceki maddemizde oluşturduğumuz konu özetini iyi bir şekilde anlayıp, konuyu iyice anlayıp kavradıktan sonra artık test çözmeye başlayabiliriz.Unutmayın ki test çözmeyi sevmek için konuya tamamıyla hakim olmanız gerekir. Test çözerken yanlış yaptığınız soruların açıklamasını mutlaka sorunun üstüne yanına bir yere yazın böylelikle o soruyu neden yanlış yaptığınızı anlayacak ve bir sonraki sorularda aynı hatayı yapmayacaksınızdır.Test çözerken çıkan yanlışlara asla takılıp kalmamanızı tavsiye ederim testlerde yanlış yapmamaya çalışmak yerine bir sonraki sorularsa tekrardan aynı hataları yapmamaya odaklanın.Ve yanlışlarınız sizleri asla pes ettirmesin.

5.Adım

Artık 5. ve son adımımızdayız artık konular yönünden hiçbir eksiğimiz kalmadı ancak bu çalışma yalnızca buraya kadar değil.Konuyu öğrenmiş olmak kadar öğrendiğimiz şeylerin aklımızda kalmasıda çok önemlidir.Bu nedenle yapacağımız son şey ise gece yatmadan önce hazırlamış olduğunuz not (özet) kağıdınızı iki üç defa okuyup o şekilde uyumaktır.Bu teknik hem öğrendiklerinizin aklınıza iyice yerleşmesini hemde uykunuzun daha kolay bir şekilde gelmesini sağlayacaktır 🙂

UNUTMAYIN BAŞARISIZLIK DİYE BİR ŞEY YOKTUR YALNIZCA YANLIŞ YA DA EKSİK ÇALIŞMA VARDIR.

Eğer bu adımları uygulayarak başarılı bir sonuç elde ederseniz bizlerle paylaşmayı unutmayın. Şimdiden verimli çalışmalarr..

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478