Saygı Duymak

Bir insanın diğerine saygı duyduğunu nasıl anlarsınız? 

Öncelikle saygı nedir? Bence saygı bir insanı eleştirirken onun düşüncelerini dinlenmeye değer olduğunu hissettirmektir. Onu değiştirmeksizin kabul etmektir. Onu nasıl tanıdıysan onu nasıl sevdiysen öylesine devam etmektir.

Yapmacık davranmak,başka biri gibi olmak ve üstün görmek en büyük saygısızlıktır.

Karşınızdakinin de insan olduğunu farkedip “ sadece benim doğrudur her konuda son sözü ben söylerim” den vazgeçmektir.

Daha sonra onu tanımak ve anlamaktır. Onunla yaşamayı öğrenmektir. Bir erdemdir. Ona karşı sevgi beslemektir. Ve kötü niyetten uzaktır. Bir duygu bütünüdür. Birde sevginin olduğu yerde saygı da vardır.

Bir diğer konu ise: Dinlemektir. Karşıdaki kişiden saygı görüp sevgiyi de almaktır.

En güzel anlama yolu en saf ve temiz duygularımızla yapılan konuşmalar, içtenliklerdir.

Büyük küçük demeden onun varlığını kabul ederek kırmayacak şekilde davranmaktır.

Bir şey yapmak istersin ve bunu yapmak istediğini herkes bilir ve yapmayı ne çok istediğini de. Fikir almayı seversin eleştiri yapanları da lakin elbette ki dozunu kaçırmayanları. Bunu şöyle yapsan daha mı iyi olur ? Acaba şunu da mı katsak içine ? “ Bu şu şekilde olacak başka bir alternatif yolu yoktur “ işte her olumsuzluk eleştiri değil buna eleştiri denilip siz katlanamıyorsunuz madem öyle eleştiriye açığım demeyeceksin derler birde . Bunun neresinde kaldı saygı şimdi? Fikir vermek her fikir veriliş tarzı bunu söyleyiş tarzı bir değildir. İyi niyetle söylemek isterken saygının dozu kaçırılıp istenmeyen beden dili eklenince bir de çekilmeyecek hal alıyor. Şöyle konuya birde anlamlı bir şarkı sözü ile tamamlamak istiyorum.

“Hak ararken yine haddini aştın
Bu cesaret bardaktan taştı
Saygılı ol biraz çamursuz güreş
Emeğe saygı bu kadar mı”

  1. Son olarak kendine yapılmasını istemediğin davranışları bir başkasına yapmayalım. Küçük ya da büyük hiç farketmez saygı çizgisini aşmayalım. Saygıdeğer insanlar olduğumuzu unutmayalım. Hayata bağlanmak için ve toplumsal birliğimizi korumak için saygılı olalım. Sevmeyebiliriz,hoşlanmayabiliriz, bir şeyi yapmak istemeyedebiliriz fakat saygılı olmayı unutmayalım.
  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478